Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Pan Kovařík z Ulice Karel Zima: Zpověď, jak kamarádovi daroval ledvinu

Zdroj: Koláž Extra.cz
+ Další 2 fotografie
Jeho pravý bok teď zdobí jizva, která připomíná zranění po útoku žraloka. Karla Zimu (46) ale krvelačný mořský predátor nenapadl! Herec, kterého znáte například z nekonečného seriálu Ulice, se totiž nedávno rozhodl pro hrdinský čin. Daroval svou ledvinu Karlu Vaňkovi, kterého zná pouze dva roky. Proč něco takového udělal? O nevšedním činu se vousatý sympaťák rozpovídal pro Reflex.cz!

O NEMOCNÉM ZPĚVÁKOVI

Zimův kamarád Karel Vaněk, který je členem hudební skupiny 100 °C, před časem vážně onemocněl. Jeho kamarád Karel Zima se rozhodl, že udělá něco naprosto nevídaného. Dal mu svou ledvinu a zachránil mu tak život! Zvláštní na celém hrdinském skutku je, že Zima Vaňka zná pouhé dva roky. S Vaňkem se Zima poznal v agentuře, která natáčí klipy a reklamní spoty, kde oba Karlové několikrát společně točili.

„V lednu ho (Karla Vaňka, pozn. red.) odvezli do nemocnice. Málem zemřel na otravu krve. Nevěděl o dědičné diagnóze, která se jmenuje polycystická ledvina. Znamená to, že se na ledvinách vytvoří až stovky cyst. Když je jedna, dvě, lze je odoperovat, v tomhle množství nikoliv,“ vzpomíná Zima, který svým hrdinským činem dojal mnoho lidí.

O JEJICH SEZNÁMENÍ

„Párkrát jsme s Karlem točili, pracuje v agentuře, co natáčí klipy, reklamní spoty, dokumenty. Dozvěděl jsem se to začátkem dubna. Vlastně ani ne od něj.“

O JEHO REAKCI

Když se Zima rozhodl Vaňkovi pomoci, tak mu jeho nemocný kamarád nemohl uvěřit. „Nejdřív si myslel, že si dělám p*del. Řekl jsem mu, že jsem pevně rozhodnutý. Byl dojatý a řekl mi, že jestli teda jo, roztočí se velký kolotoč. V nemocnici se k nám zpočátku chovali jako k exotům. Mysleli si, že je to nějaká sranda. Jo, herec Zima, aha, to je nějaká skrytá kamera, ne… Když jsme je přesvědčili, že to myslíme vážně, prozradili mi, co mě čeká.“

O DŮVODECH DAROVÁNÍ LEDVINY

Mnoho lidí se jistě diví, co Zimu k hrdinskému činu vedlo. On vidí tři důvody, proč kamarádovi zachránil život. „Zaprvé: Jednoduchá matematika. Mám dvě potvory, který fungují, a stačí mi jedna. On nemá žádnou. Za druhé: Je dobrý člověk. Zemanovi bych ji nedal. A za třetí? Před sedmnácti lety jsem během natáčení skákal z lávky na námořníka, čili s rukama za zády, do rybníka, kde mělo být dva a půl metru vody, ale bylo osmdesát čísel. Dvanáct rozhozených obratlů. Doktorka mi řekla, že naklonit hlavu kamkoliv do strany, zlomil bych si vaz. To, že žiji, beru jako bonus. Proč bych to nemohl někomu oplatit,“ vysvětluje Zima.

O OPERACI

„Jeden z operatérů byl jenom můj, vyndal ledvinu a zašil po ní ránu. Akce asi na tři hoďky. Ze dvou ledvin si vždycky vyberou tu slabší. U mě to byla ta pravá, která pracovala na čtyřiačtyřicet procent z celkového výkonu. Bylo mi řečeno, že orgán vyndají, propláchnou speciálním roztokem a okamžitě ho zchladí v ledové tříšti, z níž putuje do Karlova těla,“ popsal operaci Zima.

„Největší průšvih pro ledvinu je každá vteřina, kdy je bez krve a v teple. V tu chvíli odchází. Karlovi mou ledvinu umístili pro mě překvapivě dopředu do břicha, kde na ni je místo. Nefunkční ledviny mu nechali,“ dodává známý herec.

O CHVÍLÍCH PO OPERACI

Po operaci byl každý v jiné místnosti.„Karel musel být v karanténě, protože bral léky potlačující imunitu, aby tělo orgán přijalo. Nesměl s nikým přijít do styku. Jenom jsme si psali trochu jako dva vězni, co si ťukají morseovku přes zeď a mají společný osud. Jen místo morseovky byly mobily. Spal jsi? Já ne, ale bude to dobrý. Jak ti je, bolí to? Jako sviňa. Musíme věřit!“

O ŠŤASTNÉM KONCI

A víra se vyplatila. Brzy si Zima mohl oddechnout. Jeho kamarád se dostal z nejhoršího. „Kámo, byl jsem se vychcat,“ měl Vaněk napsat Zimovi. „V tu chvíli mě všechno přestalo bolet. Věděl jsem, že máme vyhráno. Chtělo se mi chechtat, ale nemohl jsem, protože bych se zbláznil bolestí. Bylo to jedno z velkých vítězství.“

Související články

Další články