Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Památky nejsou jen v Praze: TOP 5 MÍST, kam se v Česku vydat. PRŮVODCE

Památky nejsou jen v Praze: TOP 5 MÍST, kam se v Česku vydat. PRŮVODCE
Zdroj: Profimedia.cz, Pixabay.com
+ Dalších 15 fotografií
České památky

1. Vila Tugendhat

Snad nejvýznamnější brněnskou stavbu navrhl ještě před druhou světovou válkou německý architekt Ludwig Miese van der Rohe. Vila necelých deset let sloužila jako sídlo rodině Fritze a Grety Tugendhatových. Ti pak museli kvůli nacistům Československo opustit, po válce připadla vila státu.

Léta chátrala a hrozilo její nenávratné zničení. V roce 2001 byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO, v letech 2010-2012 prošla kompletní rekonstrukcí, jež stavbu navrátila téměř stoprocentně do původního stavu. Od té doby se na prohlídky ukázkového příkladu funkcionalismu stojí fronty a rezervaci je nutné provést týdny, někdy i měsíce dopředu.

Otevírací doba: Úterý až neděle, 10.00 až 18.00 hodin.

Cesta: Zastávky Dětská nemocnice (linky 3, 5 a 9), Schodová (linka 67) nebo Zimní stadion (linky 25 a 26). V případě, že pojedete autem, zaparkujte u hotelu Bobycentrum, v bezprostřední blízkosti vily je nedostatek parkovacích stání.

Vstupné a rezervace: Základní (plné 300 Kč/snížené 180 Kč/rodinné 805 Kč), rozšířený okruh (plné 350 Kč/snížené 210 Kč/rodinné 805 Kč). Součástí obou okruhů je prohlídka zahrady. Rezervaci lze provést na webu anebo telefonicky.

2. Zámek v Českém Krumlově

Kromě Prahy je klenotem na Vltavě také Český Krumlov Říká se, že po metropoli proudí největší davy turistů právě tam. Historické centrum města je od roku 1992 na seznamu světového dědictví UNESCO. Při jeho návštěvě nesmíte vynechat zámek, který nabízí neopakovatelné výhledy na středověké uličky a meandry řeky.

Po Pražském hradě je druhým nejrozsáhlejším zámeckým komplexem u nás. Jako gotický hrad se začal stavět za vlády Viléma z Rožmberka, současnou renesanční a barokní podobu získal za Josefa I. Adama ze Schwarzenbergu. Hlídají ho zámečtí medvědi, jejichž útočištěm je příkop mezi prvním a druhým nádvořím.

Otevírací doba: Denně kromě pondělí 9.00 až 17.00 hodin (duben, květen a září, říjen), 9.00 až 18.00 hodin (červen až srpen).

Cesta: K zámku se dostanete pěšky z jakéhokoliv místa v historickém centru Českého Krumlova. To je nejdostupnější z autobusové zastávky Špičák anebo hlavního autobusového nádraží. Tam zároveň můžete v případě cesty autem zaparkovat.

Vstupné a rezervace: Vstupenky lze zakoupit na místě, v nabídce je 6 prohlídkových okruhů a cena se pohybuje od 100 Kč do 300 Kč. Rodinné vstupné pořídíte od 300 Kč do 670 Kč. Můžete si vstupenky i zarezervovat, a sice na webových stránkách rezervace zámku.

3. Dolní Vítkovice

Z rozsáhlého průmyslového areálu Vítkovických železáren se po ukončení výroby železa stala národní kulturní památka. Je zapsán také v seznamu Evropského kulturního dědictví a jde o jedno z turisticky nejvyhledávanějších míst v Ostravě, třetím největším městě v Česku.

Průmyslová výroba byla na popud olomouckého arcibiskupa Rudolfa zahájena už v roce 1830. Když v 90. letech skončila, uvažovalo se, co bude s areálem dál. Místo srovnání se zemí se stal důkazem o průmyslové vyspělosti, kterou se mohla oblast v minulosti pyšnit. Zároveň jde o každoroční dějiště hudebního festivalu Colours of Ostrava

Otevírací doba: Areál je otevřen nepřetržitě, jednotlivé prohlídky s průvodcem mají vymezené časy.

Cesta: Zastávky Důl Hlubina (linky 1, 2, 6) nebo Vítkovice Vysoké pece (linky 1, 2, 6, 10), případně vlakem do stanice Ostrava střed. Pokud pojedete autem, zaparkujte u Nákupního centra Karolina.

Vstupné a rezervace: V nabídce je vysokopecní okruh s věží (dospělí 230 Kč/děti a studenti 170 Kč), bez věže (dospělí 180 Kč/děti a studenti 120 Kč), uhelný okruh (dospělí 130 Kč/děti a studenti 90 Kč) a jejich kombinace (dospělí 270 Kč/děti a studenti 190 Kč). Rezervaci provádět nemusíte, ale můžete telefonicky.

4. Pravoslavný kostel v Karlových Varech

Nejstarší a nejvýznamnější pravoslavný chrám v Česku nemůžete při návštěvě Karlových Varů vynechat. Postaven byl v letech 1893 až 1898, následně ho 9. června 1897 zasvětili svatým apoštolům Petru a Pavlovi. Náleží Ruské pravoslavné církvi.

Chrámu při výstavbě posloužil jako vzor byzantsko-staroruský chrám v Ostankinu. V roce 2013 skončila rozsáhlá rekonstrukce za 73 milionů korun a kostel je jako nový.

Otevírací doba: Denně 9.00 až 18.00 hodin.

Cesta: Z vlakové stanice Karlovy Vary pěšky přes ulici Ostrovský most, most přes Ohři a ulici Krále Jiřího.

5. Zámek Lednice

Zámek ze 16. století získal svou současnou podobu díky rekonstrukci v 19. století ve slohu, který se pokoušel imitovat anglickou gotiku za Tudorovců, většinu renesančních prvků si zachoval. Řadí se tak k nejvýznamnějším dochovaným renesančním stavbám u nás. Od roku 1996 je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO

Velkolepá není jenom výzdoba exteriérů, ale i interiérů. Součástí zámeckého areálu jsou také rozsáhlé zahrady s minaretem, který v roce 1798 nechal postavit Alois I. z Lichtenštejna, protože to tehdy bylo v módě. Je to jediný minaret na území Česka a zároveň nejvyšší mimo islámské země.

Otevírací doba: V dubnu 9.00 až 16.00 hodin, od května 9.00 až 17.00 hodin, pro jednotlivé okruhy se otevírací dny liší, podrobnosti naleznete na webových stránkách zámku.

Cesta: Směrem od Prahy, Brna a Ostravy na dálnici D2 EXIT 41 směr Podivín, dále po silnici 422 směr Lednice.

Vstupné a rezervace: V nabídce je šest okruhů, cena se pohybuje od 180 Kč do 200 Kč pro dospělé, studenti 130 Kč až 180 Kč, děti do 6 let mají vstupné zdarma. Rezervace se provádí pouze pro skupiny od 10 osob a více.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy