Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

17. listopad: Ministra Hamáčka vypískali u piety. Hanba, křičeli lidé

17. listopad: Ministra Hamáčka vypískali u piety. Hanba, křičeli lidé
Zdroj: archiv Jany Maláčové
+ Dalších 5 fotografií
pandemie
Uctít výročí 17. listopadu přišli ráno na Národní třídu také ministři za ČSSD Jan Hamáček (42) a Jana Maláčová (39). Za pískotu a skandování hesel několika lidí položili květinu a zapálili svíčku. Ivan Bartoš (40) se k celému dni vyjádřil na svém Twitteru a připomněl velmi důležitou skutečnost.

Je třeba si 17. listopad připomínat, protože to bylo klíčové datum v novodobé historii, konec totality a nástup demokracie, řekl novinářům předseda ČSSD, vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček Pro ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou je 17. listopad Den boje za svobodu.

"V tichosti a sami, přesto spolu. Tak si dnes připomínáme 17. listopad. I přes stín pandemie ale cítím velkou sílu tohoto dvojsvátečního dne. Díky, že svoboda slova a demokracie je pro nás dnes samozřejmostí! Pečovat o ně ale musíme neustále," napsala si na Twitter Maláčová.

Pietní akt i následné vyjádření pro novináře narušoval hlouček odpůrců vlády premiéra Andreje Babiše. Ozýval se pískot a hesla jako "Běžte domů, kolaboranti" či "Hanba vám". Lidé jim vyčítali, že drží Babiše a komunisty u moci.

Hamáček přitom vyzdvihl svobodu slova. "Všechno to, co dneska máme a pokládáme to za samozřejmé, i to, že tady všichni můžeme svobodně vyjádřit svůj názor, je součástí demokracie, a to před 17. listopadem nešlo," řekl. Na úterý již žádný další program nemá. Vyzval lidi, pokud chtějí uctít památku na Národní třídě, aby dodržovali bezpečnostní opatření. Kvůli pandemii koronaviru je ale podle něj lepší tichá vzpomínka doma.

ČSSD na tom není dobře

Do Sněmovny by se na přelomu října a listopadu dostalo podle volebního modelu agentury Kantar CZ šest současných sněmovních stran. Vítězem by bylo hnutí ANO, jehož podpora od září stoupla o tři procentní body na 27,5 procenta hlasů. Polepšili si i druzí Piráti a Starostové a nezávislí (STAN), kteří by nově skončili na třetím místě. Následovaly by ODS, SPD a TOP 09.

Pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do dolní parlamentní komory by skončili komunisté, lidovci a sociální demokraté. „Zdá se, že ANO přilákalo většinu dřívějších voličů ČSSD, a v současné době tak ČSSD ztrácí také směrem k Pirátům a Starostům,“ uvedli autoři průzkumu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy