Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Palachův příběh zachytila minisérie Hořící keř: Mezi černobílými scénami byly opravdové nahrávky

Hořící keř: 8 zajímavostí ze seriálu o Janu Palachovi
Zdroj: Home Box Office
+ Dalších 5 fotografií
zajímavosti
K mnoha historickým událostem vznikají po čase snímky nebo seriály, které poukazují mimo jiné na onen osudný moment nebo úsek, který nějak ovlivnil část populace. Stejně tak tomu bylo i u Jana Palacha (†20), který se sám zapálil na Václavském náměstí na protest proti komunistickému režimu a omezování lidských práv a svobod. Kromě snímku, který nese název Jan Palach, vznikla i minisérie Hořící keř. Znáte tyto zajímavosti?

Student Jan Palach nemohl dále překousnout, co se děje s jeho rodnou zemí, a rozhodl se o jednu z nejhorších variant protestu. 16. ledna 1969 dorazil na Václavské náměstí, tam se polil hořlavinou a následně zapálil. I když se ho přihlížející pokusili zachránit a uhasit, popáleniny byly opravdu rozsáhlé a ošklivé. O tři dny později, 19. ledna, podlehl těžkým zraněním v nemocnici.

Na jeho počest vznikla v roce 2013 minisérie Hořící keř pod taktovkou polské režisérky Agnieszky Holland. Děj v seriálu začíná právě Palachovým (David Bílek) protestem, odkud se vydává po stopách lží komunisty Viléma Nového - ten Palachův čin zlehčoval tím, že student využil tzv. studený oheň, který měl evidentně jen zapálit agresi v lidech, aby bojovali proti komunistickému režimu. Příběh vypráví existující postava Dagmar Burešová, která jménem Palachovy rodiny podala na vysoce postaveného komunistu Nového žalobu na ochranu osobnosti. Zahrála si ji Tatiana Pauhofová

Zajímavosti k minisérii Hořící keř najdete v galerii.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy