Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy StarDance 2018 Zábava Horoskop týdenní horoskop

Nejnovější kauzy

Padají hvězdy, něco si přejte! Dnes dosáhnou Perseidy svého maxima

Bude to nádherné!
I když nám počasí příliš nepřeje, tak přesně dneska je ten den, kdy meteorický roj Perseid dosáhne své maximální viditelnosti. Pozorovat je můžete již od 17. července, ale dnes to bude opravdu stát za to. V maximu počty dosahují mezi 60 až 110 meteory za hodinu, takže se určitě nemusíte bát, že by vám něco uniklo.

Zastavte se a podívejte se na noční oblohu, právě v těchto dnech vrcholí nejznámější meteorický roj Perseid. A podle astronomů jsou pro jeho sledování ideální podmínky. Na noční obloze se může objevit 60 až 110 meteorů za hodinu., Takže se rozhodně nemusíte bát, že byste neviděli padat ani jednu hvězdu.

„Letošnímu pozorování nepřejí tak dobré podmínky jako v loňském roce. Problém je s Měsícem, který v noci maxima Perseid vychází zhruba hodinu a půl po setmění a pak bude svým svitem rušit pozorování,“ řekl Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR pro TN.cz.

Nepotřebujete žádný dalekohled, ideální je poloha vleže, protože se vám rozšíří úhel sledování, jinými slovy budete mít nebe poseté hvězdami jako na dlani. Úplně nejvíc meteorů bude možné pozorovat v noci z 12. na 13. srpna, tedy ze soboty na neděli. Meteory z roje Perseid budete moci pozorovat až do 20. srpna. Poté jich bude razantně ubývat.

Takže sbalte spacák, vyrazte za město mimo světla lamp a až uvidíte padat hvězdu, nezapomeňte si něco přát. Říká se, že by se vám přání mohlo splnit.

Jak vypadá rej meteorů, na to se podívejte v následujícím vi­deu:

Mohlo by vás zajímat

Další články