Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Střelba v Ostravě StarDance 2019 Extra Host (pořad) Události roku 2019

Nejnovější kauzy

Páchnul jsem jako transformátor: Jozef zasažený bleskem v Tatrách popsal minuty hrůzy

smrtící blesky
Při čtvrteční bouřce v Tatrách zemřelo pět turistů a 150 dalších lidí bylo zraněno. Mezi oběťmi je jeden český turista a dokonce i třináctiletý chlapec. Nejhorší chvíle svého života nyní popsal přeživší muž ze Slovenska Jozef. Toho blesk zasáhl do levého ramene, teď už je naštěstí mimo ohrožení života.

Čtvrteční bouřka v Tatrách byla nejhorší na polské straně pod vrcholem Velký Giewont (1895 m n. m.), kde blesky zasáhly dvacet turistů. Slovák Jozef, kterého blesk trefil do ramene, nyní promluvil o chvílích hrůzy, které v horách zažil.

Jozefa zasáhl blesk do levého ramene a přes levou nohu udeřil do země. „Koho někdy kopla elektřina, tak ví, jak to vypadá, jen je to možná stokrát větší síla. Cítil jsem, jak mi všechny svaly brní, jak jsem paralyzovaný, prostě jsem padl na zem. Velké díky všem, které znám, ale i které neznám,“ sdělil slova plná vděku televizi Markíza. Jozef přežil jen díky lidem, kteří ho na místě zachraňovali, upadl totiž na půl minuty do bezvědomí.

„Ta vysoká energie samozřejmě zanechala popáleniny, hluboké poškození tkání a orgánů, pacient musí být monitorován, hrozí tam další selhání, například poškození ledvin,“ popsal televizi Nova Jozefův stav Viktor Hegeduš z nemocnice v Liptovském Mikuláši.

„Páchnul jsem jako transformátor – olejový transformátor, takže jsem si myslel, že mi hoří boty, tak jsem si je sundal, ale byla to nepromokavá bunda, kterou jsem měl na ramenou,“ popsal slovenský turista strašlivý zážitek. Je ale šťastný, že to přežil.

Češka (25), které blesky zabily přítele, je hospitalizována také v mikulášské nemocnici. Momentálně už je mimo ohrožení života a bude co nejdříve převezena k doléčení do České republiky.

„Bouřková činnost přichází po 12. hodině, což se vlastně i nyní potvrdilo, čili na túry třeba chodit velmi brzy ráno, nejlépe hned po svítání,“ doplnil Jozef Janiga, ředitel Horské záchranné služby. Také by se lidé, které bouřka zastihne, měli zbavit všeho kovového a něčím se odizolovat od země, například batohem. Nedoporučuje se před bouřkou utíkat, mnohá zranění se stala právě kvůli úprku ve strmém terénu.

Mohlo by vás zajímat

Další články