Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Pablo Escobar, Silva ze Skyfall... Proč ze sebe Javier Bardem dělá na plátně zrůdu?

Javier Bardem: Proč ze sebe dělá na plátně zrůdu?
Zdroj: profimedia.cz
Předchozí Další
NAROZENINY
Javier Bardem má po svém boku kočku, kterou mu může závidět celý svět. Populární španělský herec je už přes deset let ženatý s Penélope Cruz, kterou si vzal tajně na Bahamách. Oba mají na kontě spoustu velkých rolí - ovšem Bardemova role v hereckém světě je často nevděčná. V řadě filmů totiž hraje záporného padoucha. Čím si to vysloužil?

Javier Bardem, který dnes slaví 52. narozeniny, pochází z herecké rodiny. A tak nebylo divu, že rodák z Kanárských ostrovů začal hrát už jako malý, kdy se objevil v televizních seriálech a na divadelních prknech. Bardem studoval malířství, taky reprezentoval Španělsko v ragby, nakonec u něj ale převládla láska k filmům.

Javeir Bardem jako Escobar

První úspěšnou roli dostal ve svých dvaceti letech, kde se objevil ve snímku Las edades de Lulú. Úspěchem pak skončil film Šunka, šunka z roku 1992, ve kterém se objevila i jeho budoucí žena Penélope Cruz. Na mezinárodní pole prorazil díky snímku Než se setmí a zazářil také v Hlasu moře, který získal Oscara.

Oscara v roce 2007 coby první Španěl v historii obdržel i Bardem, jenž zazářil ve filmu Tahle země není pro starý, díky němuž získal i Zlatý glóbus. Na svém kontě má však i řadu dalších rolí - například z filmu Skyfall, kde si zahrál hlavního padoucha Silvu.

Ostatně záporné postavy k Bardemovi už tak nějak patří, o čemž všechny fanoušky přesvědčil i bezvadným výkonem ve filmu Escobar, kde si zahrál samotného slavného narkobarona. „Každá z těchto postav je hrůzná, a přesto odlišná. Hledám v nich jemné rozdíly,” uvedl Bardem v povídání, které zveřejnil portál Novinky.cz. „Démonický blonďatý terorista Silva v bondovce Skyfall či bezpáteřní zákeřný bratr Lorenzo ve Formanových Goyových přízracích, stejně jako protagonista od bratrů Coenů i Escobar došli k destrukci z různých úhlů. Musíte jít až na kořeny a najít to, co z nich udělalo monstra. To vás zarazí být k nim tak kritický, protože jste nucen jim porozumět,” dodal.

Bardem se do svých rolí umí dokonale vžít a hraje je opravdu výborně. „Například Anton Chigurh z Tahle země není pro starý je psychopat. Vůbec ho nezajímají a nedojmou city, proto je tak strašně děsný a nebezpečný. Ale osoba, jako je Pablo Escobar, brutální zločinec, bezohledný vrah, narkobaron, na druhé straně ale táta, ochránce chudých, manžel a také pozorný milenec, je ještě děsivější a daleko nebezpečnější,“ říká o svých filmových postavách.

Javier Bardem a Penélope Cruz

Zvláště na roli Escobara se španělský herec, po jehož boku se ve filmu objevila i Penélope Cruz (ta hrála jeho milenku), hodně těšil. „Propojil jsem ho s jeho oblíbeným zvířetem – hrochem. Je totiž jako on. Oba vypadají, že jsou docela hodní, jsou i legrační, ale pakliže se jednou rozhodnou, že někoho musí zabít, zaútočí. A to je část Pabla, kterou jsem se snažil vypodobnit. Proto jsem kvůli němu i přibral,“ přiznal Bardem, který má s Cruz dvě děti - syna Lea a dceru Lunu.

Nenechte se ale mást. Bardem, jenž se svou rodinou žije v Madridu, je ve skutečnosti úplně jiný než na filmových plátnech. „Vypadám sice jako silák, ale uvnitř jsem velice křehký, násilí nemám rád,” uvedl. To však neznamená, že by ho hraní padouchů nebavilo. Naopak, nejspíš ještě další podobné role přidá. „Nejspíš mě k nim herecký bůh předurčil. Jisté je, že teď, když už sám mám šťastnou rodinu s dětmi, je i pro mě zvládnout tyto role daleko náročnější. Je to ale moje práce, a když mi je režiséři dál nabízejí, nebráním se. Ne každý herec je totiž připravený ze sebe udělat na velkém plátně zrůdu. Pro zralého herce je ale pochopit a zahrát tyto postavy ohromná výzva. Navíc každý z těchto bídáků je jiný,“ uzavřel.

Kateřina Ujfaluši o intimních scénách v Ulici: Přítele to zamrzelo, ale už se uklidnil, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy