Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy MS v hokeji 2019 Ewa Farna Horoskop Pražské peklo očima vozíčkáře

Nejnovější kauzy

Ozdoba jídla, nebo superpotravina, která čistí krev? Tohle je 8 pravd o petrželi!

Petrželku musíte milovat!
Po celou historii byla petržel uctívána a používána jak v kuchyni, tak i pro léčivé účely. Řekové z ní vyrobili věnec a dávali ho svým sportovním vítězům. Také byla používána při židovské slavnosti. Pokud ji používáte jen jako ozdobu polévky, jste sami proti sobě!

Možná vám roste na zahradě, možná za oknem a možná ji kupujete v supermarketu.

Petržel je nejen chutná, ale hlavně extrémně zdravá. Obsahuje totiž jedinečnou kombinaci živin, které z ní dělají superpotravinu!

Tohle je 8 věcí, které jste o ní možná nevěděli.

1. Hlavní účinnou látkou jsou silice, které působí zejména jako diuretikum, tedy látka podporující močení. Silice má i silný dezinfekční účinek. Používá se proto často jako složka diuretických a urologických čajů k léčbě zánětů močového ústrojí.

2. Další významnou léčivou látkou jsou flavonoidy, které mají velmi dobrý vliv na fungování organismu, obzvláště na cévy.

3. Petržel je zdrojem karotenoidů, které mají schopnost přeměnit se v těle na vitamin A, ten je důležitý pro zdravé oči.

4. Vitamin C obsažený v petrželi podporuje imunitu a spolu s vitaminem E chrání tělo před volnými radikály, které mohou vyvolat Alzheimerovu chorobu nebo rakovinu.

5. Máte akné? Petržel je také výborným vnitřním prostředkem na pročištění pleti.

6. Čaj ze semen petržele je v Německu často předepisován i lidem s vysokým krevním tlakem.

7. Pokud vás trápí špatný dech, pak vězte, že petržel má v porovnání s ostatními léčivými rostlinami vysoký obsah chlorofylu. Chlorofyl je aktivní složka většiny osvěžovačů dechu. Takže pro váš svěží dech postačí rozžvýkat pár lístků čerstvé petrželky.

8. Vysoké dávky petržele mohou u těhotných žen způsobit stahy dělohy a tím vyvolat předčasný porod. V Rusku existuje přípravek s názvem Supetin, který obsahuje 85 % petrželové šťávy a je používán k vyvolání děložních stahů při porodu. Těhotné ženy by se jí proto měly raději vyhnout!

Mohlo by vás zajímat

Další články