Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Otík z Vesničky slaví 67: Jak dnes vypadá a co dělá legendární János Bán

Nerozlučná dvojka z ikonické české komedie.
Zdroj: se souhlasem Česká televize
+ Dalších 5 fotografií
NAROZENINY

Co vám říká jméno János Bán? A co takhle Otík z legendárního filmu Vesničko má středisková? Úspěšný maďarský herec, který právě slaví 67 let, si na tuzemské filmové scéně svou rolí získal srdce mnoha fanoušků. Jak se svěřil v rozhovoru pro Lifee.cz, lidé jej v Česku stále poznávají, ne vždy mu je to ale příjemné. V rodném Maďarsku se musí dokonce schovávat.

Maďarský herec János Bán je rodákem z Győru. Známý je však i u nás, kde se proslavil díky legendárnímu snímku Vesničko má středisková od režiséra Jiřího Menzela.

János Bán jako Otík

János Bán se jako závozník Otík Rákosník stal nezapomenutelnou součástí českého filmu. Měl přihlouplý výraz, předkus i odstávající uši, diváci ho ale milovali. Úspěšná československá komedie byla dokonce nominována na Oscara.

Režisér Jiří Menzel znal Bána už z dřívějška a pamatoval si ho i z divadla, kde ho jednou viděl hrát. Samotnému Bánovi role ve Vesničce velmi pomohla. Mimochodem, v Maďarsku získal prestižní cenu Jászai Mari a od roku 1977 je i držitelem titulu zasloužilý umělec.

V České republice je Bán pořád velmi populární a lidé ho dodnes zastavují na ulici. Jak se svěřil v rozhovoru pro web Lifee.cz, nepříjemné mu to není, i když ho to někdy obtěžuje. „V Maďarsku se například musím schovávat. Pouštím si do své aury jen lidi, které delší dobu znám nebo je považuji za profesně přijatelné. Není to z mé strany nadřazenost nebo aristokratismus. Spíše jsem velký introvert,“ uvedl Bán.

János Bán v Hollywoodu

János Bán si zahrál i v hollywoodském akčním snímku Rudé horko, kde se objevil po boku herce Arnolda Schwarzeneggera. Ne vždy měl ale na růžích ustláno. Jednou se dokonce ocitl bez peněz a mezi bezdomovci, dokázal se však postavit zpátky na nohy.

V současnosti Bán znovu hraje v divadlech a věnuje se i pedagogické profesi. Na herecké univerzitě vyučuje novou generaci herců.

Volný čas tráví i ve svém vesnickém domě u Balatonu. „V Budapešti bych se zbláznil. Tam jezdím jenom na představení. Mám koníčky, které jsou užitečné. Pěstuji zeleninu, ovoce, pálím kořalku, dělám víno. Moje děti se vždy ptají: Tati, ty se připravuješ na válku? Posmívají se mi. Ale před nějakou dobou jsem jim říkal: Tak se podívejte kolem, co se děje, a už se nesmáli,“ citoval herce portál aplausin.cz

Eva Podzimková o odmítnutí postelových scén: Přijdu si stará, je to trapné, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy