Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Otík z Vesničko má středisková: János Bán (66) prozradil, čemu se dnes věnuje a kam se poděla jeho protéza

János Bán: Otík z Vesničko má středisková neuměl česky ani slovo
Zdroj: herminapress
+ Další 3 fotografie
Otík

Bez ikonické postavy Otíka Rákosníka, kterého brilantně ztvárnil ve snímku Vesničko má středisková, si jeden z nejznámějších filmů Jiřího Menzela vůbec nedokážeme představit. Maďarský herec János Bán (66), který postavu ztvárnil, v rozhovoru pro Aplausin.cz prozradil, který ze snímků oscarového režiséra patří v Maďarsku k nejoblíbenějším i kde skončila Otíkova slavná zubní protéza.


János Bán: Učil se česky

Film Vesničko má středisková se dnes řadí mezi legendy české kinematografie. Režisér Jiří Menzel se tehdy rozhodl do role tak trošku speciálního Otíka Rákosníka obsadit maďarského herce Jánose Bána, díky němuž se jedna z nejoblíbenějších českých komedií dostala i mimo naši republiku.

V Maďarsku se film, ve kterém si Bán střihl jednu z hlavních rolí, každoročně vysílá na některém z televizních kanálů. "Někteří ho mají rádi, jiní ho nekomentují. Ale v Maďarsku je nejpopulárnější Menzelův film Postřižiny," uvedl maďarský herec na nedávném festivalu Jiřího Menzela. "Protože maďarský překlad u Vesničky není tak vtipný a duchaplný jako český. Ale samozřejmě každého osloví," dodal filmový Otík Rákosník.

Přestože toho v oblíbené komedii příliš nenamluví, musel se János přece jen naučit trochu česky. "Já jsem se text šrotil v češtině tak dlouho, dokud jsem to nedokázal říct. Nebylo to vůbec snadné, protože jsem česky neuměl ani slovo," uvedl herec.

Má různé koníčky

Bán přiznal, že své pověstné zuby má doma schované na památku. "Zubní protéza byla moje, nechal jsem si ji tenkrát dělat. Mám ji doma v šuplíku schovanou na památku," řekl. Pověstná sluchátka neboli "Otíkovky" musel ale vrátit, jednalo se totiž o barrandovskou rekvizitu.

Svůj volný čas tráví herec ve svém vesnickém domě u Balatonu. "V Budapešti bych se zbláznil. Tam jezdím jenom na představení," prohlásil Bán, který má mimo jiné spoustu koníčků. "Pěstuji zeleninu, ovoce, pálím kořalku, dělám víno. Moje děti se vždy ptají: Tati, ty se připravuješ na válku? Posmívají se mi. Ale před pár týdny jsem jim říkal: Tak se podívejte kolem, co se děje, a už se nesmály," připomněl válku na Ukrajině.

Jánose Bána velmi potěšilo, že se mohl v Praze opět setkat se scenáristou "Vesničky" Zdeňkem Svěrákem (86). "Kdoví, jestli se ještě někdy sejdeme. Takový je život. Ale film, doufejme, bude žít dál," pronesl sympatický maďarský umělec v rozhovoru pro aplausin.cz.

Tajný vztah Kristýny a Andreje z Big Brothera. Znali se ještě před show

Související články

Další články

Nejnovější kauzy