Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Otevřely se volební místnosti: Svůj hlas vhodil i Miloš Zeman, museli ho podpírat

Miloš Zeman s manželkou Ivanou.
Zdroj: archiv
+ Další 3 fotografie
Krajské volby 2020
Se čtrnáctou hodinou se ve třinácti krajích České republiky otevřely volební místnosti. Občané České republiky tak mohou rozhodnout o tom, kdo povede jejich kraj. Zároveň bude voliči vybrána třetina senátorů. Odvoleno již má i prezident České republiky Miloš Zeman (76) s manželkou Ivanou Zemanovou (55). Při vstupu do volební místnosti museli prezidenta z každé strany přidržovat.

Krajské volby se uskuteční ve stínu koronaviru. Očekává se tak nižší účast než je obvyklé. Už před volbami navíc bylo jasné, že budou velice nepředvídatelné, protože se řada lidí obává nákazy covidem-19. Riziko je přitom podle odborníků velmi malé. Proto politici apelovali na veřejnost, aby se lidé k volbám dostavili.

V krajských volbách letos kandiduje celkem 9728 lidí, z toho 7048 mužů a 2680 žen. Ve hře je přitom 675 křesel krajských zastupitelů. Politologové předpokládají, že se nejspíš výrazně obmění řada hejtmanských postů. Na rozdíl od předchozích let navíc kandiduje velké množství koalic, což v Česku nebývá obvyklé.

K volbám dnes přijde prezident i premiér

I u voleb platí přísné hygienické podmínky. Samozřejmostí je rouška a dvoumetrové rozestupy, před vstupem do volební místnosti si pak musí každý volič vydesinfikovat ruce. Jak dnes uznaly úřady, je možné odvolit i bez roušky, ale tím pádem se dotyční nejspíš nevyhnou pokutě.

Prezident republiky Miloš Zeman (76) s manželkou Ivanou odvolili v senátních volbách ve volební místnosti v ZŠ Brdičkova v Praze. Při vstupu do volební místnosti museli prezidenta z každé strany přidržovat.

K volbám už nyní míří řada politiků. Například mluvčí prezidenta České republiky Jiří Ovčáček informoval, že k volbám se dnes chystá i Miloš Zeman V plánu má dnes odvolit také Andrej Babiš.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy