Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Otevírání škol: Když se dítě odmítne testovat, bude doma a bez online výuky, hlásí Plaga

Zdroj: Profimedia
COVID-19
Žáci se zpět do lavic vrací od 1. března a testovat by se měli sami pomocí antigenních testů. Ministr školství Robert Plaga ale nechce do škol pouštět děti, které nebudou testované. Dle jeho názoru by pak škola měla podle toho zajišťovat i distanční výuku. Plaga chce víc testování i pro zaměstnance ve firmách. Zprávu přinesl iDnes.cz.

"Samozřejmě vnímám, že část rodičovské veřejnosti nebude mít zájem o testování svých dětí. Tam se bavíme o tom, že pokud tyto děti odmítnou být testovány, tak nedává smysl, aby byly zařazeny do kolektivu prezenční výuky, a budou se muset učit doma," řekl ministr školství Robert Plaga při jednání školského výboru Sněmovny a dodal, že to ale neznamená, že dětem bude poskytována distanční výuka podle zákona.

Žáci by se měli testovat přímo ve školách a očekává se, že by testování výtěrem z nosu mělo probíhat dvakrát týdně. Antigenní testy potřebují dostat výjimku pro samotestování – v Česku totiž momentálně žádný takový test schválený není.

Dle návrhu by tak žáci měli podmíněné vzdělání. Ohradili se však poslanec Lukáš Bartoň (Piráti) a Kateřina Valachová (ČSSD), někdejší ministryně školství. Bartoň řekl, že žáci budou v případě odmítnutí testování vyřazeni ze vzdělávacího procesu, protože nebudou vpuštěni do školy a zároveň pro ně nebude zajištěna ani distanční výuka. Valachová výbor varovala před tím, že se plánuje podmiňovat právo na vzdělání či povinné školní docházky povinným testováním.

Pro děti by to znamenalo přísnější pravidla, než je tomu ve většině zaměstnáních

"Na čtyřicet šest procent dospělých na pracovišti porušuje karanténu a nedodržuje režimy, na to máme jasná data. Ministr průmyslu Havlíček vyhlašuje, že otevře obchody 22. února. Neslyšela jsem nic o povinném testování, nebo dokonce že bych se musela podrobit očkování, když si půjdu koupit rádio," řekla Valachová a doplnila, že sice pro žáky můžeme plánovat povinné testování, ale, dle jejího názoru, to Ústavní soud rychle ukončí.

Vláda v současnosti funguje jinak, než deklaruje. Prioritou má být návrat dětí do škol, Valachová však říká, že se to neděje. Podle názoru ministra Plagy je pro návrat dětí do škol potřeba shoda vlády. "Všichni političtí hráči, místopředsedové vlády, hejtmani deklarují, že prioritou je návrat dětí do škol a pak se dohodnou na tom, že se dříve otevřou obchody. My jsme pak jako ministerstvo školství pod tlakem veřejnosti. Já s tím krokem ztotožněn nejsem, všichni řekli, že je klíčové a prioritní otevřít školy a za tím stojím, leč vláda rozhoduje bez sboru," sdělil ministr Plaga.

Podle Plagy by se více testovat mělo hlavně ve firmách. "Je podloženo studiemi a tady, že virus nepřenesly děti ze školy, ale do rodin se to dostalo jiným kanálem," říká.

Na středeční tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) sdělil, že testy nakoupí Ústřední krizový štáb ve spolupráci s ministerstvem vnitra. "Ve spolupráci s resortem školství se pak budou testy provádět. Plán je, aby to bylo od 1. března, což je reálný termín. Testy se budou provádět ve školách."

Související články

Další články