Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Otec Tří oříšků pro Popelku slaví 88 let: Kdo zachránil slavnému režisérovi Vorlíčkovi kdysi život?

Zdroj: facebook.com
+ Další 3 fotografie
Král českých pohádek a komedií, režisér Václav Vorlíček dnes slaví již 88. narozeniny. Autor oblíbených děl, jako je Dívka na koštěti, Tři oříšky pro Popelku nebo Arabela se stále těší dobrému zdraví a v práci zvolnit rozhodně nehodlá.

Rodák z Prahy měl už od sedmnácti let jasnou představu o tom, co chce dělat. Zprvu pracoval jako asistent režie ve filmovém studiu Barrandov a posléze se stal pomocným režisérem. Samostatné režijní práci se začal věnovat v 60. letech, kdy se jeho debutem stala dětská detektivka Případ Lupínek.

Do širšího povědomí diváků se dostal díky snímku Kdo chce zabít Jessii? Nevídaná sci-fi komedie tehdy zaujala fanoušky i americké producenty natolik, že chtěli natočit její remake. Kvůli politickým změnám v Československu se ale film hollywoodské slávy nedočkal, každopádně to byl úspěšný start dlouholeté spolupráce tvůrčího dua Vorlíček – Macourek.

S Milošem Macourkem se Vorlíček seznámil ve vlaku do tehdejšího Gottwaldova. Cesta probíhala s neustálými přesuny asi sedm hodin a Vorlíček byl vyhladovělý. Na chodbě uviděl muže, který svačil. „Já na něj hladově koukal a on mi nabídl. Tak mě Macourek zachránil od smrti hladem,“ prozradil režisér. Z jejich spolupráce pak vzešla i crazy komedie Pane, vy jste vdova! nebo Dívka na koštěti.

Sedmdesátá léta znamenala pro Vorlíčka úspěšnou dobu. Ačkoliv v tom čase natočil i pár průměrných děl, zrodila se také veleúspěšná pohádka Tři oříšky pro Popelku. Po ní následovala dodnes oblíbená komedie Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách či pohádky Jak se budí princezny a Princ a Večernice.

Ve Vorlíčkově filmografii nesmíme opomenout ani další povedené snímky, jako je komedie Což takhle dát si špenát a seriály Arabela, Létající Čestmír nebo Křeček v noční košili. V plánu má natočit další, hodně veselou a zároveň hodně černou komedii. O co přesně půjde, ale režisér zatím neprozradil.

Související články

Další články