Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Střelba v Ostravě StarDance 2019 Extra Host (pořad) Události roku 2019

Nejnovější kauzy

Otec a syn z Česka si v Anglii udělali z lidí otroky: Za jedenáct let si přišli na desítky milionů

+ Další 4 fotografie
Otrokáři
Rok po zadržení jdou "čeští otrokáři" za mříže. Petr Makula (48) se synem Mariem (26) jedenáct let věznili několik lidí, které pak nutili k těžké práci. Většinu výdělku jim brali, zubožení pracující dostávali jenom zhruba pětistovku na týden. Dvojice si celkem přišla na 25 milionů korun.

Vyhrožovali a mlátili své oběti, aby měly strach promluvit. Novodobí otrokáři Petr Makula (48) a Mario Makula (26) jdou sedět, otec na osm a půl roku, syn na čtyři a půl roku. Když v květnu 2018 spadla klec, policisté zachránili 12 zotročených li­dí.

Makulovi hledali lidi, kteří na ně dlouhá léta dřeli a zajistili jim život v přepychu, především v Česku a na Slovensku. Většinou šlo o bezdomovce nebo jinak sociálně vyloučené, kterým slíbili lepší život. Vše se odehrávalo v anglickém Kentu. Jak informoval web bbc.co.uk, nedobrovolní dělníci museli pracovat i 36 hodin v kuse, dostávali pouhou pětistovku na týden a v domě nefungovala ani elektřina. Za ty roky se jich v něm vystřídaly desítky.

„Bylo to pečlivě naplánované a koordinované. Obětem, které byly ve svých vlastních zemích v neutěšených podmínkách, slíbili lepší život ve Velké Británii. Realita byla naprosto odlišná,“ řekla policejní vyšetřovatelka Lorna Lee u soudu.

„Otrokáři“ si dohromady přišli na 900 tisíc liber, v přepočtu přes 25 milionů korun. Petr Makula se u soudu bránil, že na pořádné zaplacení dělníků neměl peníze. Tomu však soudce už kvůli fotkám drahých aut a z dovolených neuvěřil a poslal ho i se synem za mříže.

Mohlo by vás zajímat

Další články