Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Otcové u porodu nebudou a tečka: Ombudsman Křeček smetl ze stolu stížnosti budoucích matek

Zdroj: Instagram
+ Další 3 fotografie
nesouhlas
Jako jedno z mimořádných opatření vydala vláda nařízení zákazu přítomnosti otců u porodu v době koronaviru. S tímto opatřením ale nesouhlasí spousta lidí, a tak se stížnosti ohledně plošného zákazu otců u porodu začaly kupit na pražském ombudsmanství, v jehož čele stojí Stanislav Křeček. Ten však převzal tuto agendu po své zástupkyni a pro časopis Respekt se k situaci rázně vyjádřil. Zákaz přítomnosti otců u porodu se prošetřovat nebude.

Řada otců a matek, které v nejbližší době čeká porod miminka, se proti vládnímu nařízení zákazu přítomnosti otců u porodu začala bouřit. Nepřišlo jim fér, aby zákaz fungoval plošně, a s celou věcí se začali obracet na ombudsmanství, které by mělo prošetřit, zda nedochází k upření lidských práv.

Křeček stížnosti smetl ze stolu

Celou agendu měla mít na starosti zástupkyně ombudsmana Křečka Monika Šimůnková. Ve středu ale Křeček vzal celou věc pod sebe a zakázal své zástupkyni v šetření pokračovat. Podle jeho názoru není co prošetřovat a s vládou v tomto případě souhlasí. V rozhovoru pro Respekt Křeček uvedl, že "v době mimořádného stavu se mohou dít mimořádné věci".

Zákaz je v pořádku

Podle ombudsmana je toto rozhodnutí vlády zcela přiměřené a většina lidí ho chápe. Ostatními stížnostmi týkajícími se zákazu otců u porodu se nemíní zabývat. Přítomnost otce u porodu nevnímá Křeček jako právo, ale jako možnost, která má být v nouzovém stavu upřena a je to tak v pořádku.

Lidé, kteří s tímto nesouhlasí, navrhují, aby každá porodnice posoudila, jestli otec u porodu být může či nemůže... Porodnická zařízení si mohou každého otce, který chce být u porodu, tzv. proklepnout sama. Křeček ale uvedl, že to není v této situaci možné a dál to nerozváděl.

Skončí zástupkyně ve své funkci?

Kvůli přebrání agendy své zástupkyni se na Křečka strhla vlna nevole. Monika Šimůnková je odborník přes gesci rodiny a zdravotnictví a plošným opatřením se zabývala delší dobu. Podle Deníku N Šimůnková nyní zvažuje, zda ve funkci zástupkyně vůbec zůstane.

Související články

Další články