Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Otázky kolem Černobylu: Proč Rusko obsadilo dějiště vlastní jaderné katastrofy?

Elektrárna Černobyl: Proč Rusko obsadilo dějiště  vlastní  jaderné katastrofy?
Zdroj: eXtra/Jiří Masojídek
+ Další 4 fotografie

Ačkoliv oficiální ruská média by zajisté oponovala, tragédie v Černobylské elektrárně, ke které došlo na jaře 1986, byla selháním hlavně Komunistické strany Sovětského svazu. Jeho představitelé si mysleli, že hrozivou nehodu, která se v elektrárně stala, ututlají. Rusy ale evidentně svědomí země, která sice už neexistuje, ale k jejímž tradicím se prezident Vladimir Putin hrdě hlásí, rozhodně nepálí. Bez jakýchkoliv okolků totiž obsadili místo, které nechali před více než 30 lety na pomezí Ukrajiny a Běloruska jako obří radioaktivní jizvu. Proč má ale nefunkční Černobyl pro Rusy takový význam?

Černobyl byl obrovský projekt, který měl elektřinou zásobovat velkou část tehdejšího Sovětského svazu. Po katastrofě v roce 1986 se však projekt zastavil. V plánu bylo postavit celkem šest jaderných bloků. Do výbuchu v roce 1986 však stačili Sověti postavit pouze čtyři. Pátý a šestý zůstaly ve fázi budování, právě kvůli explozi čtvrtého bloku a vytvoření kontaminované zóny. To však nezastavilo tři vybudované bloky, aby dále vyráběly elektřinu. Třetí blok odstavili ještě Sověti v roce 1991, první a třetí už ukrajinská vláda v letech 1996, respektive 2000.

Strategický bod

Od roku 2000 se zde tak žádná elektřina nevyrábí, probíhají zde sanační práce a hlavním úkolem byla stavba nového sarkofágu, který by zničený čtvrtý blok, jehož původní kryt se rozpadal, ukryl bezpečně pod kovovou střechu. Na tu se složilo 42 států včetně České republiky a třeba i Ruska. Poté, co se kryt v roce 2016 nasunul nad místo katastrofy, na místě zůstává jen malý udržovací tým a posádka ukrajinské Národní gardy. Proč tedy stála černobylská zóna Rusku za dobytí?

Podle britského Independentu nemají ruské plány s energetikou mnoho společného. Důvody jsou spíše praktické. Město Černobyl leží jen deset kilometrů od běloruských hranic a je tak velmi strategickým bodem při ofenzivě ze severu. Od Kyjeva je bývalá elektrárna jen 130 kilometrů. Černobylská zóna se také velmi snadno dobývá. Protože je pohyb uvnitř omezen a posádka, která Černobyl hlídá, má doslova jen několik aut, bylo dobytí Černobylu pro Rusy hračkou. Jeden z amerických generálů, Jack Keane, podle webu hindustantimes.com prohlásil, že vstup ze severu přes Černobyl je součástí ruského plánu pro co nejrychlejší odstavení ukrajinské vlády.

Eva Podzimková o odmítnutí postelových scén: Přijdu si stará, je to trapné, říká

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy