Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Otázky kolem Černobylu: Proč Rusko obsadilo dějiště vlastní jaderné katastrofy?

Elektrárna Černobyl: Proč Rusko obsadilo dějiště  vlastní  jaderné katastrofy?
Zdroj: eXtra/Jiří Masojídek
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie

Ačkoliv oficiální ruská média by zajisté oponovala, tragédie v Černobylské elektrárně, ke které došlo na jaře 1986, byla selháním hlavně Komunistické strany Sovětského svazu. Jeho představitelé si mysleli, že hrozivou nehodu, která se v elektrárně stala, ututlají. Rusy ale evidentně svědomí země, která sice už neexistuje, ale k jejímž tradicím se prezident Vladimir Putin hrdě hlásí, rozhodně nepálí. Bez jakýchkoliv okolků totiž obsadili místo, které nechali před více než 30 lety na pomezí Ukrajiny a Běloruska jako obří radioaktivní jizvu. Proč má ale nefunkční Černobyl pro Rusy takový význam?

Černobyl byl obrovský projekt, který měl elektřinou zásobovat velkou část tehdejšího Sovětského svazu. Po katastrofě v roce 1986 se však projekt zastavil. V plánu bylo postavit celkem šest jaderných bloků. Do výbuchu v roce 1986 však stačili Sověti postavit pouze čtyři. Pátý a šestý zůstaly ve fázi budování, právě kvůli explozi čtvrtého bloku a vytvoření kontaminované zóny. To však nezastavilo tři vybudované bloky, aby dále vyráběly elektřinu. Třetí blok odstavili ještě Sověti v roce 1991, první a třetí už ukrajinská vláda v letech 1996, respektive 2000.

Strategický bod

Od roku 2000 se zde tak žádná elektřina nevyrábí, probíhají zde sanační práce a hlavním úkolem byla stavba nového sarkofágu, který by zničený čtvrtý blok, jehož původní kryt se rozpadal, ukryl bezpečně pod kovovou střechu. Na tu se složilo 42 států včetně České republiky a třeba i Ruska. Poté, co se kryt v roce 2016 nasunul nad místo katastrofy, na místě zůstává jen malý udržovací tým a posádka ukrajinské Národní gardy. Proč tedy stála černobylská zóna Rusku za dobytí?

Podle britského Independentu nemají ruské plány s energetikou mnoho společného. Důvody jsou spíše praktické. Město Černobyl leží jen deset kilometrů od běloruských hranic a je tak velmi strategickým bodem při ofenzivě ze severu. Od Kyjeva je bývalá elektrárna jen 130 kilometrů. Černobylská zóna se také velmi snadno dobývá. Protože je pohyb uvnitř omezen a posádka, která Černobyl hlídá, má doslova jen několik aut, bylo dobytí Černobylu pro Rusy hračkou. Jeden z amerických generálů, Jack Keane, podle webu hindustantimes.com prohlásil, že vstup ze severu přes Černobyl je součástí ruského plánu pro co nejrychlejší odstavení ukrajinské vlády.

Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy