Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Otázky a odpovědi pro OSVČ: Kdo nemusí půl roku platit pojištění a jak to bude s penzí

Zdroj: Profimedia
+ Další 2 fotografie
VYSVĚTLENÍ
Kolem toho, jak parlament narychlo přijatými zákony pomáhá osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ), panuje naprostý zmatek. Víte, jestli se vás odpuštění pojistného také týká? Nepůjdete snad kvůli tomu později do důchodu? A kdy přesně musíte poslat další zálohy? Přinášíme vám odpovědi na vše, co by vás mohlo zajímat.

Koho se to týká

Jsem teď bez příjmů, nebo je mám mizivé. Musím tedy měsíční zálohy zdravotní a sociální pojištění platit?

Nemusíte. Nové zákony tuto povinnost pro OSVČ na půl roku odkládají.

Pomůže mi stát ještě nějak jinak?

Je to v řešení. Ministryně financí navrhuje 15 tisíc měsíčně pro ty OSVČ, které jsou nyní bez jakéhokoli příjmu po celou dobu trvání mimořádných opatření. Tato částka se nebude muset nijak danit. Ke schválení návrhu by mělo dojít příští týden. Kdo přesně bude mít na peníze nárok a podle jakého klíče se bude rozhodovat, o tom se zatím debatuje.

Nadlimitní zálohy

Když platím zálohy vyšší než minimální, týká se mě onen půlrok odpuštěných záloh také?

Ano, platí to bez ohledu na vaše příjmy. Nikdo kvůli tomu nebude kontrolovat, kolik kdo vydělal, rozhodnutí je plošné. Do výše minimálních záloh (2 544 korun za sociální a 2 352 Kč za zdravotní pojištění) pak nebudete muset ani zpětně nic doplácet.

Jak to bude s částkou, kterou platím nad rámec minimálních záloh?

Co je navíc (tedy pokud hradíte větší zálohy pojistného, než jsou ty minimální), to doplatíte, ale stačí až příští rok po podání přehledu (ročního zúčtování). Nebo to můžete posílat průběžně, ať nemáte zbytečně velký doplatek.

Když nezaplatím ty vyšší než minimální zálohy teď, ale až příští rok ve vyúčtování, nepřijde penále?

Nemusíte se obávat. Zákonodárci přijali příslušné zákony, v nichž se všechny sankce v souvislosti s dočasným zrušením úhrad záloh vylučují.

Musím platit červnové zálohy na daň z příjmů?

Červnová záloha (druhá záloha u čtvrtletních plátců a první u pololetních) se nemusí hradit. Rozhodla o tom ministryně financí. Zářijová prozatím zůstává v platnosti. Nezaplacenou červnovou daň případně doplatíte příští rok po podání daňového přiznání.

Obavy

Nepřijdou pak na mě ze zdravotní pojišťovny/České správy sociálního zabezpečení, že všechny zálohy za březen až srpen chtějí najednou doplatit?

Ne. Stát všem OSVČ minimální zálohy na půl roku opravdu zcela odpustil a v roce 2021 při ročním zúčtování se na ně bude hledět, jako byste je skutečně zaplatili. Zpětně je už nikdo chtít nebude.

Ale vláda přece říkala, že zdravotní pojištění se později bude muset doplatit! Nechci za rok dávat větší částku najednou.

Takový návrh opravdu původně byl na stole, nakonec se ale změnil a Sněmovna už rozhodla, že OSVČ ušetří necelých 30 tisíc korun za pojistné.

Termíny

Kdy tedy znovu začnu platit?

Pokud se situace nezmění a lhůta znovu neprodlouží, stát odpustí platby za březen až srpen, tedy za půl roku. Zálohy sociálního pojištění se tradičně musí uhradit do posledního dne aktuálního měsíce, zálohy na zdravotní pojištění pak do 8. dne měsíce následujícího. První platby po přestávce pak tedy musí proběhnout nejpozději do 30. září a 8. října.

Už jsem poslal zálohy za březen. Mám smůlu?

I na to zákony myslí. Pokud nemáte na pojistných žádné nedoplatky z předchozí doby, zálohové prázdniny si prostě prodloužíte o další měsíc a platíte tedy prvně nejpozději do 31. října (sociální pojištění) a 8. listopadu (zdravotní).

Co když budu platit dál?

Pokud vám kvůli tomu vznikne přeplatek, dostanete své peníze příští rok zpátky.

Odkdy nová pravidla pro OSVČ platí?

Většina pravidel pochází z novel zákonů, které už v úterý schválili poslanci a den na to i senátoři, čeká se tedy už jen na podpis prezidenta. Hlava státu už avizovala, že nebude dělat potíže a zákony podepíše. Začnou platit hned poté.

Musím o odpuštění záloh někde žádat?

Ne, je to automatické.

Co když nemám podnikání jako hlavní, ale jako vedlejší činnost?

Nevadí, odpuštění minimálních záloh se vás také týká.

Doplatky

Kdy mám letos vůbec podat daňové přiznání a přehledy?

Daňové přiznání do 1. 7., přehled pro zdravotní pojišťovny i Českou správu sociálního zabezpečení pak musí následovat nejpozději do jednoho měsíce od daňového přiznání a poté máte osm dní na zaplacení doplatků. Vše je bez sankce za pozdní podání. Mezní datum pro podání obou přehledů je do 3. 8., do stejného dne je také třeba uhradit doplatky sociálního pojištění, do 11. 8. pak doplatky zdravotního pojištění.

Co když už jsem daňové přiznání a přehledy poslal, stačí také zaplatit doplatky až v létě?

Bohužel ne. Pokud podáte daňové přiznání v řádném termínu (tedy nyní), musíte pak přehledy pojišťovně i ČSSZ poslat také do 30 dní a do osmí dní pak uhradit doplatky. Zde žádná výjimka a prodloužení lhůt není. Zkrátka: kdo už hlásil, ten už musí platit nyní.

Vrácení přeplatku

Kdy dostanu zpátky přeplatek daně z příjmu?

Ať už stihnete podat daňové přiznání v řádném termínu, nebo v mimořádném do prvního července, ministryně financí všechny uklidňuje, že přeplatek daně jim bude poukázán vždy nejpozději do třiceti dnů ode dne podání.

Nemocenské pojištění

Prý ještě musím platit kromě důchodového pojištění i nějaký příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Co to je?

Nemusíte se tím trápit. Oboje se automaticky hradí z částky, kterou posíláte na sociální pojištění.

Co nemocenské pojištění, které si platím? Taky je odpuštěné?

Pokud jste se k jeho hrazení dobrovolně přihlásili (není totiž povinné), je třeba ho hradit dál. Platí se na zvláštní účet.

Vliv na penzi

Nepůjdu později do důchodu, když mi teď bude chybět šest měsíců plateb sociálního pojištění?

Nemusíte se bát. Odchod do penze to neoddálí.

A nebudu mít kvůli tomu nižší důchod?

Ne. Podle nového zákona jde o takzvanou vyloučenou dobu a bude se na vás tedy pohlížet stejně, jako byste zálohy skutečně odvedli.

Ošetřovné

Jsem OSVČ a chtěl bych kvůli zavřeným školám (školkám) ošetřovné na dítě. Je to možné?

Ano. Platí to pro děti bez dolní věkové hranice do 13 let věku, pro handicapované děti (a dospělé) bez omezení. Nově platí, že ošetřovné (424 korun za den) dostanete za celou dobu trvání mimořádné situace.

Co když školku uzavřel či omezil sám zřizovatel?

Nevadí, i s tím zákony počítají. Ošetřovné se vás také týká.

Kde mohu o ošetřovné požádat?

Na základě čestného prohlášení (ošetřovné nesmí pobírat zároveň druhá osoba) podaného na příslušném živnostenském úřadě bude dávku vyplácet ministerstvo průmyslu a obchodu. S podáním žádostí nemusíte spěchat, úřady se s ministerstvem teprve domlouvají na podobě formuláře. Bude se uznávat i zpětně a vyplácet ode dne uzavření školských zařízení.

Pokud už jsem ošetřovné jako OSVČ nahlásil dřív, musím se nějak nahlašovat znovu?

Ne, bude prodlouženo automaticky.

Související články

Další články