Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Hořká láska Niny Divíškové (†84): O narození dcery se Jan Kačer dozvěděl z telegramu

Zemřela Nina Divíšková: Osudovou lásku s Janem Kačerem chtěli zničit komunisti
Zdroj: Profimedia
+ Další 2 fotografie
Nina Divíšková

Manželství zesnulé herečky Niny Divíškové (†84) a Jana Kačera (84) prošlo řadou náročných zkoušek. Za vlády komunistů žili jedenáct let odděleně, přesto společně vytrvali a nakonec spolu byli téměř 60 let. Kačer stál při své životní lásce i v době, kdy herečka trpěla Alzheimerem. Tomu nakonec po dlouhém boji podlehla.


Zesnulá herečka Nina Divíšková se s hercem a režisérem Janem Kačerem poznali, když společně studovali na DAMU. "Nastoupila jsem do školy tenkrát později, protože jsem byla nemocná. Každému zvlášť jsem se představila a došla jsem až ke klukovi, který seděl v rohu a něco si maloval. Když jsem se mu představovala, vůbec se na mě nepodíval. Zařekla jsem se, že s tímhle nafoukancem už nepromluvím - no a takhle to dopadlo!" zavzpomínala herečka pro magazín Týden.

Pár uzavřel sňatek, když jim bylo 25 let a působili v Divadle Petra Bezruče v Ostravě. V Moravskoslezském kraji se manželům narodily i dcery Simona (59) a Klára (58). Následně se rodina přestěhovala v 60. letech na pražský Spořilov, kde rodiče přivedli na svět i dceru Adélu (45). Kačera a Divíškovou do Prahy přivedla nabídka na spolúčast při založení Činoherního klubu, toho si ale herec moc neužil.

Jedenáct let v Ostravě za trest

V 70. letech přišly problémy, za kterými stál komunistický režim. Pár se netajil tím, že jim vláda KSČ nebyla po chuti. Kačer se tak musel v roce 1975 vydat za prací do Ostravy. Přestože Divíšková mohla odcestovat se svým partnerem, rozhodla se, že to neudělá. "Manžel tam byl za trest, takže se také choval jako trestanec a já nechtěla, aby si komunisti mysleli, že souhlasím s tím, že ho tam poslali," vysvětlila herečka v rozhovoru pro Ona Dnes.

Kačer strávil v Ostravě dlouhých jedenáct let a vztah s Divíškovou udržoval víceméně na dálku. Cesta na východ byla dlouhá, a tak musel v důlním městě několik nocí v týdnu přespávat. Nejhorší pro něj ale bylo, že přišel o možnost vidět vyrůstat své dcery. O narození Adélky se například dozvěděl až z telegramu. Proto si později tolik užíval dědečkovskou roli. Divíšková naopak musela 11 let sama vychovávat tři dcery, vydělávat a stavět dům.

Hořký důchod

V osmdesátých letech začal Kačer opět pracovat v pražském Divadle na Vinohradech. "To bylo tehdy totálně konformní. Hrály tam televizní hvězdy. Mně bylo 50 a ocitl jsem se v roli začátečníka revolucionáře. Po revoluci jsem zase v Národním jako první věc udělal Pekaře Jana Marhoula, protože jsem chtěl lidem říct, že žádný kapitalismus neodstraní lidskou bídu a trápení. A to jsem zase byl levičácká svině," svěřil se herec.

Přestože si pár po roce 2000 užíval příjemných prarodičovských starostí, nebylo jim přáno ani na stará kolena. U Divíškové se totiž začala postupně projevovat Alzheimerova choroba. "Projevy nemoci, sobecké výkřiky a poroučení: Dej mně pivo, dej mně cigaretu! Jak se opakuje. Jak zapomíná. To mě tak neobyčejně sere, že na ni někdy i řvu. Snažím se dořvat k podstatě její osobnosti, k té vznešené, noblesní holce, kterou bývala a jistě chce dál být. V ten moment se mi nechce uvěřit, že je nemocná. Platíme za celý život,“ řekl hořce Kačer k nemoci své lásky. Ta nakonec chorobě ve věku 84 let podlehla.


Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy