Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jaromír Jágr koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Osudná poranění hlavy nejen na lyžích: Nevyhýbají se ani celebritám, kdo přežil svou smrt a koho si naopak vzala?

Zranění hlavy je ošidná záležitost, člověk je po nehodě zdánlivě
v pořádku, ale smrt může přijít velice brzy.
Zdroj: Profimedia.cz

Někdy nestačí ani ty nejlepší helmy, jakmile dojde k poranění hlavy, obchází smrt velmi blízko a hrana zvoní až příliš hlasitě. Někdo doslova uteče hrobníkovi z lopaty, jiný je po nehodě zdánlivě v pořádku, ale krvácení do mozku udělá velmi brzy své.

Poslední známou obětí poranění hlavy je bývalý pilot F1 Michael Schumacher. Narazil včera během lyžování do skály a jeho zdravotní stav zatím není jasný, všichni ale doufáme, že bezpečnostní helma splnila svůj účel a sportovní svět nepřijde brzy o jednu ze svých legend.

1. Vladimír Tesařík (†55)

Jeden z bratrů, kteří založili populární hudební skupinu Yo Yo Band, spolu se starším bratrem Richardem patřili mezi známé muzikanty, za své album Karviná dostali i několik cen. Vladimír v roce 2003 zemřel na následky pádu z kola v pražské Stromovce. Po dvou týdnech došlo k otoku mozku a Vladimír zemřel v pražské Vojenské nemocnici ve Střešovicích i přes veškerou snahu lékařů. Zpěvák doplatil na to, že neměl bezpečnostní helmu.

2. Natasha Richardson (†45)

Velmi oblíbená anglická herečka a manželka Liama Neesona doplatila právě na lyžování. Hvězda filmů Krásná pokojská nebo Probuzení v Renu byla v zimě 2009 se svou rodinou v kanadských horách, kde se učila lyžovat. Během výcviku upadla a poranila si hlavu, jenže těsně po nehodě byla zdánlivě v pořádku, normálně chodila a mluvila. Nikdo netušil, že si poranila přední mozkový lalok a zranění jí velmi brzy bude osudné. Odmítla první pomoc a vrátila se na pokoj, po třech hodinách ji museli transportovat do nemocnice v Montrealu s těžkou bolestí hlavy, odtamtud druhý den byla dopravena ve velmi kritickém stavu do vyhlášené newyorské nemocnice, kde zemřela. Od zranění po smrt tak uběhl jeden jediný den.

3. Richard Hammond (44)

V roce 2006 natáčel pro další řady pořadu Top Gear epizodu, kde se pokusil překonat rekord v rychlosti dosažené na zemi. Usedl do dragsteru Vampire poháněném raketovým motorem a již během první jízdy rekord překonal. Přesto se pokusil o další jízdy a ta třetí se mu stala málem osudnou. V rychlosti okolo 420 km/h praskla dragsteru přední pneumatika a Hammond se v plné rychlosti několikrát převrátil. Stejně jako Natasha Richardson byl po nehodě v pořádku, později ale upadl do bezvědomí a byl ve velmi kritickém stavu s poraněním předního mozkového laloku. Po asi třech týdnech na povzbuzujících přístrojích se zotavil, nikdy ale ne plně. Má problémy s pamětí, často trpí depresemi a poté, co v roce 2009 zemřela na stejné zranění jeho kamarádka, právě herečka Natasha Richardson, se musel vrátit na psychoterapii, jak ho její smrt a vzpomínky na nehodu opět položily na kolena.

4. Michael Schumacher (44)

Bývalý pilot F1 se v neděli ráno zranil během lyžování, podle prvních zpráv narazil hlavou do skály, od nejhoršího ho měla uchránit jeho helma. Zranění utrpěl ve francouzských Alpách a byl ihned převezen do nemocnice, jeho stav je zatím nejasný, zprávy se mění každou chvíli. Podle těch posledních má zlomeninu lebky a leží v komatu.

Související články

Další články