Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Osud Jiřího Štěpničky: Utajené příjmení, past na slavnou matku a kmotr Masaryk

Osud Jiřího Štěpničky: Utajené příjmení, past na slavnou matku a kmotr Masaryk
Zdroj: Se souhlasem TV Nova
+ Další fotografie
NAROZENINY

Jiří Štěpnička se řadí po bok nejznámějších českých herců. Zajímavý však není jen jeho filmový životopis, ale také pohled do osobního života. Ten totiž skrývá řadu tajemných informací, které mnohé z vás překvapí. Nebo jste snad věděli, že jeho kmotrem byl samotný Jan Masaryk?

Jiří Štěpnička, který slaví 74. narozeniny, přišel na svět v Londýně. Jeho matka Jiřina Štěpničková se totiž po válce odstěhovala do Anglie, kde zjistila, že je těhotná. Jiřího čekala s výtvarníkem Janem Samcem, kterého si také vzala za muže.

Past na matku Jiřího Štěpničky

Slavná česká herečka se v roce 1947 vrátila domů a po jejím boku byl i měsíční syn Jiří. Zato se svým manželem se brzy rozvedla.

Na podzim roku 1951 se Štěpničková rozhodla, že se svým synem emigruje do západního Německa. Dostala vzkaz od režiséra Františka Čápa, jenže se ukázalo, že jde o past komunistů, Štěpničková byla zadržena a poté také vězněna. Za mřížemi strávila deset let a později její život ukončila rakovina. O jejím krutém životním příběhu byl v roce 2019 natočen také film Past.

Jiří Štěpnička měl ke své matce velmi blízko, a tak podle ní používal i svůj pseudonym – tedy Štěpnička. Původně se totiž jmenoval po otci Samec a dlouho se podepisoval jako Štěpnička-Samec. Až později zjistil, že je to nelegální, a po revoluci se přejmenoval na Štěpnička. „Nějaké problémy s tím opravdu byly, ale nechci o tom mluvit,“ uvedl pro deník Aha!

Jiří Štěpnička zemřel v seriálu Sestřičky

Štěpnička vystudoval herectví na pražské DAMU a po studiích vystupoval také v divadlech. Postupně se propracoval až do činohry Národního divadla v Praze a na svém kontě má i řadu zajímavých filmových rolí. Zahrál si například ve snímcích Tichý Američan v Praze či Jak básníci přicházejí o iluze a vystupoval také v seriálech.

Naposledy hrál v seriálu Sestřičky, ale kvůli strachu z koronaviru se v tomto televizním díle rozhodl skončit, a tak tvůrci seriálu nechali jeho postavu zemřít. „Opravdu jsem se bál, že se nakazím, a protože tahle nemoc je nevyzpytatelná, nechtěl jsem tomu jít naproti. Odstěhoval jsem se z Prahy na chalupu a opravdu se mi podařilo se tomuto onemocnění vyhnout. Věřím, že mé důvody jsou pochopitelné,“ řekl herec pro idnes.cz.

Kmotrem Štěpničky je Masaryk

Štěpnička, který je také předním českým dabérem a svůj hlas propůjčil takovým hercům, jako jsou Michael Douglas, Steven Seagal či Gérard Depardieu, však ukrývá ještě jedno tajemství. Jeho kmotrem se totiž stal Jan Masaryk – syn prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, a nedávno se k němu dokonce dostal rodný list. Kdo mu ho poslal, to ovšem netuší. „Na vrátnici v Národním divadle byla pro mne uložená obálka a v ní můj rodný list. Beze slova vysvětlení,“ řekl pro ahaonline.cz Štěpnička.


Veronica Biasiol o Survivoru: Těžké to je pro obě strany, po Báře se mi stýská už teď, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy