Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Ostudná pietní akce na Pražském hradě: 420 kilogramů plastových kelímků za 130 tisíc

30 tisíc svíček za oběti koronaviru.
Zdroj: profimedia
Plastové kelímky

Sto třicet tisíc korun stálo třicet tisíc svíček, které se rozhořely na nádvoří Pražského hradu. Celou pietní akci za oběti koronaviru uspořádala prezidentská kancelář, jenže ta zřejmě nedomyslela důsledky. Svíčky totiž dali do plastových kelímků na pití, což vyvolalo rozbouřené reakce. 

Deník Blesk.cz přišel s informací, že podle registru smluv nakoupila Správa pražského hradu třicet tisíc svíček za sto třicet tisíc korun. To ale není všechno. Každá ze svíček byla poté umístěna do plastového kelímku na pití. Podle webu to při váze asi 14 gramů za kus dělá neuvěřitelných 420 kilogramů plastu. Není proto divu, že na situaci zareagovali zástupci organizace Greenpeace. Uctít památku zemřelých na nádvoří Pražského hradu z 30 000 jednorázových plastových pivních kelímků nám ale přijde neuctivé k pozůstalým i přírodě, napsali na svůj twitter účet.

Kelímky byly zkroucené

Samotní lidé byli z tohoto nápadu naštvaní a hradní pietu označovali za nevkusnou a neekologickou. Začali poukazovat na to, že se nádoby začaly žárem kroutit, jenže půllitry byly prý zmačkané záměrně. „Tohle není zdeformované horkem, ale na části nádvoří to foukalo a někteří se snažili takto chránit svíčku, aby nezhlasla,” vysvětlil šéf zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák.

Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka měla akce dojemnou atmosféru. „Dezinformační média zkritizují pietu na základě jedné fotografie. A pak máte realitu, která byla důstojná a jímavá,” napsal deníku Blesk. Vít Novák z tiskového ddělení Hradu dodal, že byla zvolena šetrná varianta, aby ze svíček neskapával vosk, což byl zásadní požadavek.

Akce byla neekologická a nevkusná

Také památkáři si myslí, že bylo vše v pořádku. „Akci organizovala Kanceář prezidenta republiky, jejíž součástí je také Odbor památkové péče. Akce byla důstojná a odpovídala charakteru místa,” napsal opět Blesku šéf odboru památkové péče Hradu Petr Kroupa.

Co se týče plastových kelímků, nejdříve se zvažovala varianta sklenic nebo víček na svíčky, ale časově i finančně nejdostupnější byly právě plastové kelímky. „Riziku roztavení jsme předešli zakoupením svíček, které hoří až 15 hodin, čímž jsme riziko úplného prohoření, vzhledem k délce konání akce (cca 5 hodin), výrazně snížili,” řekl Blesku Jan Pastor, mluvčí Správy pražského hradu. 

Související články

Další články

Nejnovější kauzy