Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Ostře sledovaný duel Trump versus Biden: Bývalý velvyslanec Žantovský má jasno

Ostře sledovaný duel Trump versus Biden: Bývalý velvyslanec Žantovský má jasno
Zdroj: profimedia.cz
Volby USA
Joe Biden, nebo Donald Trump? To je otázka, na jejíž odpověď čeká celý svět. Výsledek amerických prezidentských voleb totiž udá směr nejen Spojeným státům, ale také mezinárodní politice. Zatímco řada lidí očekává těsný výsledek, bývalý velvyslanec České republiky v USA Michael Žantovský má jasno. Trump se s Bílým domem rozloučí.

Na jedné straně barikády stojí excentrický republikán Donald Trump, který obhajuje post prezidenta, na straně druhé se ho snaží sesadit umírněnější demokrat Joe Biden. Tak vypadá duel miliardářů, na který čekal celý svět. Američané tak ode dneška rozhodují, kdo je povede v následujících čtyřech letech. Na výsledek voleb si ale ještě chvilku počkáme.

"Záleží to na tom, jak jednoznačný bude výsledek hlasování a jak rychle budou spočítané hlasy. Já si myslím, že bychom mohli někdy zítra během dne vědět, jak to s největší pravděpodobností dopadne," říká publicista Michael Žantovský, který strávil několik let v Americe. Podle známého spisovatele a politika ale budou definitivní výsledky nejdřív ve čtvrtek.

Trump volby prohraje

Zatímco velká část odborníků i veřejnosti čeká velmi těsný výsledek, Žantovský předpokládá, že to tak nebude. "Podle čísel, která mají analytici k dispozici, tak jiný výsledek než vítězství Joea Bidena by byl velkým překvapením," věří bývalý diplomat. Podle Žantovského se tak Trump bude muset rozloučit s prezidentským křeslem po jediném volebním období.

Pokud by ale souboj nakonec dopadl těsně, nemá Žantovský strach, že by došlo na velké dohady či přímo nepokoje, jak se obávají někteří odborníci. "Je ale pochopitelně nějaká malá pravděpodobnost, že pokud by byl těsný výsledek, tak by to bylo velmi nepříjemné a dohady kolem toho by se mohly vést dlouho," připouští Žantovský. Na to ale už budeme znát odpověď už za pár dnů.

Související články

Další články