Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Ostravské hospody se bouří a chtějí na protest nechat otevřeno: Opozice se jich zastala

Ostravské hospody se bouří a chtějí na protest nechat otevřeno: Opozice se jich zastala
Zdroj: Extra.cz
Koronavirus
Provozovatelé některých ostravských restaurací zvažují, že ve středu ve 20:00 nezavřou, jak nařizuje nové opatření proti šíření koronaviru, a vyvěsí státní vlajku. Chtějí tak protestovat proti rozhodnutí vlády. Připojily by se tím k akci občanské neposlušnosti, kterou iniciovali zaměstnanci pivovaru Malý Janek z Jince. Vyplývá to ze zjištění ČTK.

"Ve středu nezavřeme náš pivovar a restauraci ve 20:00 a na protest vyvěsíme českou vlajku. Věříme, že se k nám přidají ostatní kolegové, kteří jsou psychicky, fyzicky i finančně zcela na pokraji svých sil jako my," uvedl Jiří Janeček z podniku v Jincích. Podle něj je vláda dlouhodobě neschopná řešit danou situaci a restaurace si vybrala jako obětního beránka. Vše shodila na restaurace a pivovary, uvedl. "Narvané korporátní obchody, metra, děti ve školách nevadí, ale vadí restaurace s desítkami lidí," uvedl Janeček ve výzvě.

S tím souhlasí i manažer restaurace Stračena pub v Ostravě-Výškovicích Radek Bílý. "Nechápu, proč jsou obchody narvané a nám zkracují provozní dobu," řekl ČTK. Dodal, že už docházejí síly na neustálé změny. "Nervy už máme v háji," doplnil. Osobně iniciativu kolegů z Malého Janka podporuje. "Líbí se mi to. Je to dobrý nápad. Proberu s majiteli, jestli se k protestu připojíme," řekl.

Lidí přes oběd chodí málo

Zvažuje to i majitel restaurace U Rady v centru Ostravy Marián Bavlšík. "Ještě jsem o tom neslyšel, ale připojil bych se. Vlajku někde seženu," řekl. Dodal, že restaurace zkrácením doby, kdy mohou být otevřené, přišly o velkou část tržeb. "Už nám omezili kapacitu na 50 procent. Pak nás zavřeli v deset a nyní v osm. Přes obědy ale moc nefungujeme. Lidé ve městě ještě nejsou. Většina našich hostů stále pracuje z domu," uvedl Bavlšík.

Provozní restaurace Sbeerka v Ostravě-Porubě uvedl, že i jim budu dvě hodiny provozu v tržbách chybět. "Jsme ale rádi, že nás nezavřeli zase úplně," uvedl.

Vláda jedná v rozporu se systémem PES

Nad rozhodnutím vlády se podivila i opozice. Té vadí, že ministr zdravotnictví Jan Blatný řekl, že za zhoršení situace nemohou restaurace, zároveň jsou to ale stravovací podniky, které budou nařízením jako jediné trpět.

"Za prvé existuje systém PES, který měl být předvídatelný. Za druhé vláda řekne, že rozvolnění restaurací se ještě neprojevuje. Za třetí vláda omezí otevírací dobu restaurací v rozporu se systémem PES. Ministři se mohou vymlouvat jak chtějí, ale právě podrazili provozovatele i jejich zaměstnance," kroutí hlavou Dominik Feri (TOP 09).

Babiš vynadal národu

Nad systémem, který zavedl ministr Blatný, se pozastavil i Mikuláš Ferjenčík (Piráti). "Místo aby vláda upravila pravidla PSA pro stupně 3 a 4, aby čtyřka nebyla likvidační pro maloobchod a trojka příliš volná, rozhodli se zavést stupeň 3,5 ve kterém už se nemá šanci zorientovat nikdo," kritizoval na Twitteru politik.

Uvažování vlády pak zarazilo ODS, která svým prohlášením na sociálních sítích odkázala i na premiéra Andreje Babiše (66), který kritizoval, že jsou lidé nezodpovědní a chodí do společnosti. "Poslední dny to u nás vypadá tak, že vláda otevře obchody a restaurace, pak se diví, že do nich lidé chodí. Tak všechny v přímém přenosu seřve, že nesedí doma a začne svévolně omezovat otevírací dobu," okomentovali situaci zástupci strany.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy