Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Ostrá výměna názorů ve Sněmovně: Maříkovou nevydají, řekla to, co si myslí všichni

Ostrá výměna názorů ve Sněmovně: Maříkovou nevydají, řekla to, co si myslí všichni
Zdroj: Poslanecká sněmovna
+ Dalších 5 fotografií
jednání
Na úterý 26. května byla svolána schůze v Poslanecké sněmovně, kde se řešilo několik bodů, schůze se však protáhla až do druhého dne. Poslanci mluvili nejen o kompenzačním bonusu, ale také o vydání Karly Maříkové trestnímu stíhání. Schůze byla opět výživná, létala ostrá slova a přirovnávání k nacistům.

Kvůli pandemii koronaviru se v Česku změnilo leccos, a to hlavně kolem peněz. Při úterním jednání v Poslanecké sněmovně se rozhořčila Alena Schillerová, když opozice vyjádřila nesouhlas s vyplácením kompenzačního bonusu společníkům malých s.r.o. Samotný nápad se jim zamlouvá, ale peníze by měly podle nich jít ze státní kasy.

Avšak o nemalé částky by přišly kraje a obce. Schillerová už dříve objasnila, že by na kompenzační bonus vláda nevyužila veškeré peníze samospráv, ale jen část, přesněji počítala s necelými 24 procenty z obcí a téměř 9 procenty z krajů. Zbytek by zaplatil stát.

Kompenzační bonus pro s.r.o.

Menší společnosti s ručením omezeným mají nárok na denní příspěvek v hodnotě 500 korun, který platí pro OSVČ Stejně jako oni tedy budou moci zažádat o příspěvek od 12. března do 8. června ve výši maximálně 44 500 korun. Žádat mohou společníci v jedno či dvoučlenných s.r.o., nárok mají i vícečlenné, pokud jde o rodinné firmy.

"Z každých vyplacených 100 Kč se na Pětadvacítce podílí stát částkou 68 Kč, obce a kraje částkou cca 32 Kč," uvedla ministryně financí v otevřeném dopisu. Ve Sněmovně ze 196 poslanců souhlasilo 171 s návrhem, aby malá "eseróčka" získala stejnou podporu, jako OSVČ, tedy 500 Kč na den a použije se část peněz z obcí a krajů. Vrátí se jim ve formě dotací.

Během řešení tohoto bodu se v úterý Schillerová s ministrem Hamáčkem moc přátelsky nebavili. ČSSD přišlo s návrhem, který se ministryni financí nelíbil a jejich debatu ukončila rázným: "Příště se vám na to vys*rem." Celý článek si můžete přečíst zde

Zaorálek byl přirovnán k nacistům

Během středeční schůze se opět vášnivě debatovalo. Ministr kultury, Lubomír Zaorálek (ČSSD), byl poslankyní Janou Černochovou přirovnán k nacistům. "Je naprosto ironické, že pan ministr kultury se chová v těchto dnech jako ten největší nácek," uvedla Černochová a zmínila se o výroku, kde uvedl, že je nutné se zastat Palestinců, pokud jim hrozí podobné zacházení, kterým procházelo Československo.

Vyjádření poslankyně SPD o imigrantech

Nejdéle řešenou byla ve středu řešena Karla Maříková z SPD. V lednu se na svém Facebooku vyjádřila o muslimských imigrantech a přirovnala je k invazivnímu druhu živočichů a rostlin. Napsala také, že by jim měl být zakázán vstup do Evropy. Strana SPD byla údajně několikrát ministerstvem vnitra nazvána extrémistickou a Maříková se podle svých slov nesnažila o šíření nenávisti, nýbrž vyjádřila svůj svobodný názor.

"Je zakázané dovážet nepůvodní druhy rostlin a zvířat na území Evropské unie. Muslimští migranti také nejsou původními obyvateli Evropy a stejně jako invazivní druhy znamenají nečekané šíření a postupné vytlačení původních obyvatel Evropy. Proto by měli mít také zákaz vstupu na území Evropské unie," napsala si v lednu na Facebook.

Poslanecká sněmovna po hlasování odmítla vydat poslankyni Karlu Maříkovou policii a trestnímu stíhání. Vydat ji chtělo pouze 6 poslanců ze 165 přítomných. Schůze se opět protáhla a Sněmovna bude v dalších bodech pokračovat ve čtvrtek ráno.

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy