Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Osobnosti vzpomínají na prince Philipa (†99): Hřebejk napsal nevkusný komentář, Johnson ve vévodovi viděl oporu

Osobnosti vzpomínají na prince Philipa (†99): Hřebejk napsal nevkusný komentář, Johnson ve vévodovi viděl oporu
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 15 fotografií
Vzpomínky
K úmrtí prince Philipa se vyjádřila řada českých i světových osobností, ať už jde o státníky, kteří využili možnost oficiální kondolence, nebo o umělce a politiky, kteří vzpomínali prostřednictvím sociálních sítí.

Prezident Miloš Zeman (76) považoval prince Philipa (†99) za jedinečnou osobnost, která svým šarmem, noblesou a intelektem reprezentovala Velkou Británii v tom nejlepším smyslu slova. Uvedl to v kondolenčním dopise, který v souvislosti s úmrtím prince zaslal britské královně a Philipově manželce Alžbětě II. (94). Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (39) odešel jeden ze symbolů novodobé britské monarchie.

Zeman královně napsal, že se o skonu vévody z Edinburghu dozvěděl s hlubokým zármutkem. Připomněl, že nedávno uplynulo 25 let od návštěvy britského královského páru v Praze, při které se s Philipem setkal. "Byla to pro mě tenkrát mimořádná čest. Prince Philipa jsem vždy považoval za jedinečnou osobnost, která svým šarmem, noblesou a intelektem reprezentovala Velkou Británii v tom nejlepším smyslu slova," uvedl prezident. "Jeho celý život je svým způsobem neuvěřitelnou kronikou moderních dějin nejen Velké Británie, ale celé Evropy. Jsem přesvědčen o tom, že jeho výjimečný odkaz bude v našich srdcích žít i nadále," dodal.

Petříček připomněl, že se zesnulý princ Philip dožil 99 let a po boku Alžběty stál téměř 70 let. "Jeden z domorodých kmenů žijící v souostroví Vanuatu ho dokonce uctívá jako boha. Odešel jeden ze symbolů novodobé britské monarchie," uvedl na twitteru.

Velké a zasloužené truchlení

K úmrtí se vyjádřil také Michael Žantovský (72), výkonný ředitel Knihovny Václava Havla a mimo jiné bývalý velvyslanec ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska. „Je to nepominutelná postava britských dějin. Princ Philip sice nerozhodoval o převratných politických událostech, ale po boku královny Alžběty představoval identitu a kontinuitu britské monarchie. A činil tak počestným způsobem tři čtvrtě století. Takže truchlení, které teď nepochybně nastane, bude velké a zasloužené,“ sdělil serveru Lidovky.cz.

„Před 25 lety v Praze u památníku od F. Bělského protahoval princ Philip délku setkání s čs. veterány RAF. Bylo vidět, že měli radost z hovoru s dávným spolubojovníkem, přátelská rivalita RAF vs. Royal Navy šla stranou,“ vzpomněl na prince novinář a moderátor České televize Jakub Železný (47).

Na prince Philipa vzpomněl také senátor Pavel Fischer (55), který citoval jeho slova: „Mým povoláním je být za každých okolností oporou královně.“ Ta princ sdělil svému tajemníkovi po svatbě s Alžbětou v roce 1947.

Dalším senátorem, který nenechal úmrtí bez povšimnutí, je Tomáš Czernin (59). „Dovoluji si královně vyjádřit nejhlubší soustrast. Odešel muž, který dokázal žít ve stínu své ženy, podporoval ji a chránil,“ uvedl ve svém příspěvku.

S komentářem přišel také režisér Jan Hřebejk (53). V jeho případě ovšem šlo o poněkud kontroverzní slova. „Tak si Boží mlýny spletly Vojtu z ulice Politických vězňů s Princem z Edinburgu. RIP, Princ Philip,“ napsal na svůj Twitter a ve statusu narážel na svůj nový seriál a pravděpodobně na předsedu KSČM Vojtěcha Filipa (66). Kontroverzní poznámka nezůstala bez odezvy. „Toto je hodně nízká úroveň pane režisére, řekl bych: Vrcholně trapné,“ vyjádřil se k tomu jeden z uživatelů. Našli se ale i tací, co s Hřebejkovým pohledem souzněli. „Výš, Honzo, výš,“ objevilo se v komentářích.

Neochvějná podpora královny

Smrt prince Philipa vyvolala vlnu reakcí ze strany politiků z celého světa. K události se vyjádřil samozřejmě i britský premiér Boris Johnson (56). „Na vévodu vzpomínáme zejména jako na neochvějnou podporu jejího královského veličenstva královny, ne pouze jako na jejího společníka, kterého měla každý den vlády po svém boku, ale jako na jejího manžela, její sílu a oporu po dobu delší než 70 let,“ sdělil Boris Johnson. „Jako národ a království děkujeme princi Philipovi za jeho mimořádnou práci,” dodal.

„Odkaz prince Philipa bude žít nejen díky jeho rodině, ale i díky jeho veškerému charitativnímu snažení,“ napsal americký prezident Joe Biden (78).

Potichu nezůstal ani Bidenův předchůdce Donald Trump (74). Ten uvedl, že Philip definoval britskou důstojnost a milost. „Ztělesňoval tichou rezervovanost, vážnou statečnost a neochvějnou integritu Spojeného království,“ napsal mimo jiného exprezident USA v dopise.

Trump ovšem nebyl jediný bývalý americký prezident, který si na prince vzpomněl. Vyjádřil se také Barack Obama (59). „Svým výjimečným příkladem Jeho královská Výsost princ Philip dokázala, že skutečné partnerství skýtá prostor jak pro ambice, tak pro nezištnost – a to vše ve službách něčeho většího,“ zveřejnil Obama na twitteru.

Prezident Ruské federace Vladimir Putin (68) napsal královně Alžbětě, že se vévoda oprávněně těšil respektu doma i v zahraničí.

Philip zemřel ve Windsoru v pátek ráno. Od letošního února do března pobýval v londýnské nemocnici, kde se léčil s infekcí a po neupřesněném zákroku na srdci.

Narodil se 10. června 1921 na řeckém ostrově Korfu. Jeho babička z matčiny strany byla vnučkou britské královny Viktorie. S Alžbětou II. se oženil v roce 1947, pět let předtím, než se stala královnou. Podle zpravodajského serveru BBC mu proto patří titul nejdéle sloužícího královského chotě v historii země. Pár má čtyři děti, osm vnoučat a deset pravnoučat.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy