Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 tragédie v Mostě Clash of the Stars 5

Osobní peklo Radovana Krejčíře: Dozorci se mu údajně vysmívají když chce na záchod nebo spát

Osobní peklo Radovana Krejčíře: Dozorci se mu údajně vysmívají když chce na záchod nebo spát
Zdroj: Profimedia
Vězení

Radovan Krejčíř (52) si odpykává pětatřicetiletý trest ve vězení v Jihoafrické republice a podle zpráv od jeho advokátky Nastasji Otrebskiové to rozhodně není žádný med. Právnička uvedla, že podnikatel, který je usvědčený z pokusu o vraždu, mučení a obchodu s drogami, není zdravotně v pořádku. Ve věznici navíc údajně čelí šikaně a nelidskému chování ze strany dozorců. Takové jednání ale tamní úřady důrazně odmítají.

Zdravotní stav Radovana Krajčíře se údajně každým měsícem zhoršuje. Podle jeho advokátky Nastasji Otrebskiové za to můžou hlavně podmínky ve věznici s maximální ostrahou, kde si kontroverzní podnikatel odpykává dlouholetý trest. „Nedostává se mu dostatečné péče. Když požadujeme, aby navštívil lékaře nebo byl převezen do nemocnice, všichni nás ignorují,“ postěžovala si právnička pro portál Independent Online.

Po zásahu soudu se Krejčíř dostal k doktorovi nedávno, podle Otrebskiové to ale rozhodně nebylo dostatečné. "V nemocnici ho sotva prohlédli a na výsledky stále čekáme,“ uvedla advokátka a dodala, že vyšetření navíc nejsou soukromá, což situaci neulehčuje.

Dozorci se mu vysmívají

Otrebskiová si také stěžovala na podmínky, ve kterých Krejčíř ve věznici žije. Jeho cela je podle ní umístěna u kotle, odkud proudí do místnosti s odsouzeným Čechem kouř. Ten způsobuje Krejčířovi dýchací problémy. „Navíc je neustále na samotce, jeho cela je daleko menší než minimální standardy pět a půl metru čtverečních, nemá přístup k pitné vodě, v jeho cele je stále světlo a úředníci se mu smějí, když chce spát,“ popsala právnička podmínky ve věznici.

Krejčířova cela má navíc údajně strop z průhledného zrcadla, takže na něj ostraha vidí 24 hodin denně. „Nemůže jít na záchod, aniž by se mu ostatní nesmáli. Nemá přístup ke knihám, a to včetně trestního řádu, zákonů a ani mých právních dokumentů,“ řekla právnička a nařkla tak věznici, že porušuje lidská práva.

S tím ale důrazně nesouhlasí Oddělení nápravných služeb, které slova právničky označilo za lži. „V Jihoafrické republice takové cely nemáme. Musíme ho sledovat, abychom zajistili jeho bezpečnost a ochranu. Radovan Krejčíř je vězeň jako každý jiný a zacházíme s ním podle předpisů. Zároveň zůstává klasifikovaný jako vysoce rizikový vězeň,“ uvedl mluvčí oddělení Singabakho Nxumalo a dodal, že podobné stížnosti ze strany Krejčíře mají na denním pořádku. Znovu ale zdůraznil, že se nezakládají na pravdě.Související články

Další články

Nejnovější kauzy