Krátce po půl šesté nastoupili do vlaku směr Praha. Odpoledne odletí zpět do vlasti z pražského letiště. Skupinka pěti dospělých a tří dětí je složená ze dvou prarodičů a dvou dcer. Jedna se vrací do Iráku s manželem a dvěma dětmi, druhá jen s malým dítětem. Její manžel zůstává i nadále v Brně.

Důvodem návratu Iráčanů do vlasti je stesk prarodičů po rodné zemi. V Praze Iráčany čeká mikrobus Armády spásy, který je odveze na pobočku ministerstva vnitra, kde si vyzvednou pasy a odevzdají svá prohlášení, že se vzdávají azylu v České republice.

Podle Miroslava Makovičky z Nadačního fondu Generace 21 si Iráčané pobyt v Brně pochvalovali. „Setkávali se se vstřícnými lidmi, přátelskými. Neslyšel jsem slovo stížnosti z jejich úst, spíš obavy, jak by to tady zvládali, obavy z jazykové bariéry, hlavní byl stesk po rodině,“ řekl Makovička.

V Brně zůstává zbylých 16 Iráčanů, kterým budou přiděleny dva byty. Zatím jsou ubytovaní v jednom z hostelů v centru města. Nejpozději 14. dubna se ale musí vystěhovat.

Česká republika přijala bezmála 90 křesťanských uprchlíků z Iráku. Část z nich našla zázemí v Okrouhlíku na Jihlavsku, část v Brně, Praze i Soběšovicích na Frýdecko-Místecku.

Většina skupiny z Okrouhlíku odmítla český azyl a vydala se autobusem do Německa. Na hranicích je zadržela německá policie a úřady se je chystají vrátit do Česka. Kvůli odmítnutí azylu ministr vnitra Milan Chovanec projekt přesídlení křesťanů dočasně pozastavil, celkem jich Nadační fond Generace 21 plánoval přivézt do Česka 153.