Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jana Paurová Extra Host (pořad) Počasí Bohumín

Nejnovější kauzy

Osm z 24 křesťanských uprchlíků vyrazilo z Brna zpátky do Iráku

Osm křesťanských Iráčanů se vrací z Brna zpátky do Iráku.
(ILUSTRAČNÍ FOTO)
Zdroj: profimedia.cz
V Česku už se jim nelíbilo, a tak se chtějí vrátit do své rodné vlasti. Osm z 24 iráckých křesťanských uprchlíků, kteří našli zázemí v Brně, se dnes ráno vydalo zpět do Iráku.

Krátce po půl šesté nastoupili do vlaku směr Praha. Odpoledne odletí zpět do vlasti z pražského letiště. Skupinka pěti dospělých a tří dětí je složená ze dvou prarodičů a dvou dcer. Jedna se vrací do Iráku s manželem a dvěma dětmi, druhá jen s malým dítětem. Její manžel zůstává i nadále v Brně.

Důvodem návratu Iráčanů do vlasti je stesk prarodičů po rodné zemi. V Praze Iráčany čeká mikrobus Armády spásy, který je odveze na pobočku ministerstva vnitra, kde si vyzvednou pasy a odevzdají svá prohlášení, že se vzdávají azylu v České republice.

Podle Miroslava Makovičky z Nadačního fondu Generace 21 si Iráčané pobyt v Brně pochvalovali. „Setkávali se se vstřícnými lidmi, přátelskými. Neslyšel jsem slovo stížnosti z jejich úst, spíš obavy, jak by to tady zvládali, obavy z jazykové bariéry, hlavní byl stesk po rodině,“ řekl Makovička.

V Brně zůstává zbylých 16 Iráčanů, kterým budou přiděleny dva byty. Zatím jsou ubytovaní v jednom z hostelů v centru města. Nejpozději 14. dubna se ale musí vystěhovat.

Česká republika přijala bezmála 90 křesťanských uprchlíků z Iráku. Část z nich našla zázemí v Okrouhlíku na Jihlavsku, část v Brně, Praze i Soběšovicích na Frýdecko-Místecku.

Většina skupiny z Okrouhlíku odmítla český azyl a vydala se autobusem do Německa. Na hranicích je zadržela německá policie a úřady se je chystají vrátit do Česka. Kvůli odmítnutí azylu ministr vnitra Milan Chovanec projekt přesídlení křesťanů dočasně pozastavil, celkem jich Nadační fond Generace 21 plánoval přivézt do Česka 153.

Související články

Další články