Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Osm let od smrti Ladislava Smoljaka: S kým měl slavný cimrmanolog obří konflikt?

Osm let od smrti Ladislava Smoljaka: S kým měl slavný cimrmanolog obří konflikt?
Zdroj: facebook.com
+ Další 3 fotografie
Dnes je tomu už osm let, co do uměleckého nebe odešel režisér, herec, cimrmanolog a spoluautor nesmrtelných výroků a komedií Ladislav Smoljak. Připomeňte si společně s námi jeho životní i tvůrčí cestu, na které jej doprovázel kolega a kamarád Zdeněk Svěrák.

Ladislav Smoljak se narodil v Praze a odmalička snil o povolání režiséra. Přihlásil se proto na DAMU, ale neuspěl. Vydal se tak, stejně jako Zdeněk Svěrák, na pedagogickou dráhu. Kromě toho, že byl středoškolským učitelem na Gymnáziu v Brandýse nad Labem, stal se také asistentem na Fakultě technické a jaderné fyziky.

Smoljak byl člověk činorodý. Dokazuje to fakt, že se stal redaktorem Mladého světa, podílel se na založení čtenářské ankety Zlatý slavík a stal se scenáristou Filmového studia Barrandov.

Legendární komedie a konflikt se Sobotou

Stěžejním bodem jeho života bylo setkání se Zdeňkem Svěrákem, s nímž založil Divadlo Járy Cimrmana a se kterým spolupracoval na mnoha legendárních filmech, jako je Marečku, podejte mi pero!, Na samotě u lesa, Rozpuštěný a vypuštěný či Jáchyme, hoď ho do stroje!. Poslední vyjmenovaný snímek sice u diváků uspěl, ale Smoljak na něj nevzpomínal úplně v dobrém. Tedy zejména na hlavního hrdinu Luďka Sobotu (75), který byl zvyklý improvizovat, což se Smoljakovi nelíbilo, a dokonce mu měl na premiéře vynadat se slovy: „Tys nám ten film zničil!“ Sobota se ho pak dokonce začal bát.

Angažoval se v politice

Smoljak sledoval události na české politické scéně a také se k nim veřejně vyjadřoval. V době komunistického režimu společně se Svěrákem čelil nelibosti tehdejších vysoce postavených činitelů. Ačkoliv se ve svých hrách vyhýbali politické satiře, cenzoři v nich často nacházeli řadu paralel s tehdejší situací a soubor se musel často stěhovat.

Smoljak a StB

Režisér byl za svého života konfrontován Státní bezpečností, která jej lákala ke spolupráci. StB po něm chtěla donášení informací na jeho kolegy, to ale Smoljak odmítl. A od té doby jej nenechali na pokoji. „Jeho zaverbováním se sleduje možnost rozpracování skupin mládeže, které se sdružují kolem takzvaných pražských malých divadelních forem, jako jsou Rokoko, Semafor, Na zábradlí, Viola,“ uvádí StB ve svém svazku. StB i přes mnoho schůzek a nátlaků Smoljaka ke spolupráci nepřemluvila.

Skvělý režisér sváděl dlouhá léta boj s rakovinou vylučovacích cest, ke které se ještě na konci jeho života přidal zápal plic. Zemřel 6. května 2010 v kladenské nemocnici.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy