Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Oslavy výročí sametové revoluce: Průvod jako v roce 89 a velký koncert na Václaváku

Zaplněné Václavské náměstí.
Zdroj: Facebook ČT24
+ Dalších 7 fotografií
17. listopad
Průvod, který byl zorganizován v rámci vzpomínkové akce a který měl být rekonstrukcí průvodu ze 17. listopadu 1989, vyšel před půl třetí odpoledne z pražského Albertova. Téměř po hodině dorazilo zhruba 10 000 lidí na Vyšehrad a poté na Náplavku. Průvod poté půjde volnějším tempem do centra. Stejně jako v roce 1989. Organizátoři zvou na akce na Václavském náměstí nebo na Národní třídě. Program doplňuje působivý videomapping promítaný na budovy.

Účastníci průvodu si mohli připomenout události, které se staly přesně před třiceti lety. Z reproduktorů zněly po trase autentické vzpomínky lidí, kteří se listopadové demonstrace v roce 1989 zúčastnili.

Zatímco před 30 lety oficiální část demonstrace na Albertově končila položením květin a zapálením svíček, dnes tam lidé květinu naopak dostali. Na shromáždění vystoupili zástupci vysokých škol i bývalí studentští vůdci. Poselstvím jejich proslovů byla výzva k aktivitě a převzetí odpovědnosti za vývoj v zemi.

Na Albertově vystoupil i rektor Karlovy Univerzity Tomáš Zima. Jeho proslov ale provázel pískot a lidé vykřikovali "hanba". Na konci projevu Zima skandujícímu davu poděkoval.

Z Vyšehradu, kam průvod dorazil kolem půl čtvrté, se šlo na pražskou Náplavku, kde průvod oficiálně skončil. Podle organizátorů mohou lidé poté dorazit na Národní třídu, kde je připraveno několik akcí. Na Václavském náměstí začal Koncert pro budoucnost.

Jako první vystoupila Aneta Langerová. Organizátoři odhadují, že na Václavák přijde až sto tisíc lidí.

Podle organizátorů oslav byla Národní třída kolem půl páté odpoledne beznadějně plná a lidé byli vyzýváni, aby už na Národní třídu nemířili. Davy lidí tak odkláněli na Václavské náměstí.

Související články

Další články