Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Oslavenec Bill Gates předpověděl koronavirus: Co podle něj celý svět udělal špatně

Americký miliardář, filantrop a spoluzakladatel a dlouholetý šéf společnosti Microsoft Bill Gates se po 27 letech manželství rozvádí.
Zdroj: Profimedia
+ Další 4 fotografie
NAROZENINY
Jeden z nejbohatších mužů světa Bill Gates slaví v těchto dnech 65. narozeniny. Není žádným tajemstvím, že zakladatel Microsoftu už před pěti lety předpověděl celosvětovou pandemii, která tento rok zasáhla planetu. Nyní se však vyjádřil k tomu, co jsme v boji se zákeřným koronavirem udělali špatně a jak to podle něj vypadá s vakcínou.

Programovací mág William Henry Gates III. se narodil 28. října roku 1955 v americkém Seattlu a až do šesté třídy chodil na klasickou školu. Poté přestoupil na soukromou střední školu, kde přišel jeho životní zlom - setkal se s prací na počítači a poprvé začal programovat. Už v sedmnácti letech získal za svůj první program v přepočtu necelých 100 tisíc korun a ve stejném roce založil s Paulem Allenem firmu Traf-O-Data.

Bill Gates – spoluzakladatel Microsoftu

Poté nastoupil na Harvard, ale během studií dál vytvářel velmi úspěšné programy. Proto studium nedokončil a radši se hned vrhl na podnikání. Zásadní moment v jeho životě přišel společně s programem a společností Microsoft, jejíž je spoluzakladatelem a předsedou představenstva.

Bill Gates získal několik velmi významných ocenění. Královna Alžběta II. mu udělila rytířský Řád britského impéria, od bývalého prezidenta USA Baracka Obamy zase získal Prezidentskou medaili svobody. Taky je jedním z nejbohatších mužů světa, který měl na začátku letošního roku na kontě necelých 108 miliard dolarů.

Jeho jmění je ohromné, Gates má ale srdce na správném místě a věnuje se taky dobročinným záležitostem. Se svou manželkou Melindou Gates má nadaci Billa a Melindy Gatesových, která je považována za největší soukromou charitativní organizaci na světě.

Bill Gates předpověděl koronavirus

Gates je také otcem tří dětí a zároveň je člověkem, jehož názory se berou zatraceně vážně. Co říct má také ke koronaviru, který sužuje celou planetu. „Problém je v tom, že jsou věci, které jsme neudělali, než nás zasáhla pandemie. A pak jsou tu věci, které jsme neudělali, jakmile pandemie zasáhla,“ uvedl Gates pro portál mercurynews.com

Sám Gates v roce 2015 předpověděl, že se na nepřipravený svět valí obrovská krize, nyní ale přiznal, že jednu věc sám podcenil. „Jak rychle se změní chování lidí. A že když smrt kráčí po zemi a vy máte tisíce úmrtí denně, tak jsem si neuvědomil, kolik lidí si řekne: Pojďme do práce. Hovořil jsem (v přednášce z roku 2015) i o ekonomických nákladech ve výši tří bilionů dolarů. Snadno se to dostane ale na 10 bilionů dolarů, celkově možná dokonce až na 15 bilionů dolarů,“ upozornil zakladatel Microsoftu.

Vakcína na koronavirus podle Billa Gatese

Celý svět se tak nyní upíná k vakcínám, které by mohly šíření koronaviru výrazně zpomalit. „Potenciálně budeme mít licenci pro nouzové použití pro dvě nebo tři vakcíny v první polovině příštího roku,“ tvrdí Gates, který to s účinností vakcíny vidí optimisticky. „Máme schopnost být mnohem rychlejší než u jakékoliv jiné vakcíny v historii. Je to vůbec poprvé v dějinách, kdy budeme mít vakcínu vynalezenou západní společností, jako je Johnson & Johnson, ve spolupráci s indickou společností Biological E, která má ještě větší továrnu a bude mít právo vyrábět. Podobně jako má britsko-švédská společnost AstraZeneca licenční smlouvu na vakcíny s indickým Serum Institute. Takže celkově, díky bohu, naše schopnost vytvářet vakcíny a mnoho různých přístupů, které můžeme použít, nám dává vysokou pravděpodobnost, že jedna nebo více z nich bude fungovat,“ dodal.

Boj s koronavirem zdaleka není u konce a svět s ním bude válčit ještě dlouho. Ale co když se pak objeví i něco dalšího? „Vždy musíme brát vážně veřejné zdraví v globálním smyslu a je třeba mít dohled nad dalším nebezpečím, protože nevíme, kde se objeví,“ uzavřel Gates.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy