Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Oslava půlnoci na ulici? Špatný nápad! Policie bude na Silvestra rozdávat pokuty

Oslava půlnoci na ulici? Špatný nápad! Policie bude na Silvestra rozdávat pokuty
Zdroj: profimedia.cz
Hodláte porušit zákaz vycházení a oslavit příchod roku 2021 na ulici, tak jste byli zvyklí v uplynulých letech? Není to dobrý nápad. Policie oznámila, že bude přísná. "Lidé nemají o půlnoci na ulici co dělat, je zákaz vycházení," uvedl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Platí zákaz vycházení a po 21 hodině (až na málo výjimek) nikdo nesmí být na ulici. Výjimku mají třeba policisté, kteří budou střežit, jak občané dodržují vládní restrikce.

"Lidé nemají o půlnoci na ulici co dělat, je zákaz vycházení. Ve chvíli, kdy budou na veřejnosti přístupném místě cíleně a půjdou třeba s petardou na náměstí, policisté už věc nebudou řešit domluvou, ale je prostor pro udělení blokové pokuty anebo pro oznámení věci správnímu orgánu," uvedl pro web Novinky.cz mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

"Policisté se budou snažit komunikovat s lidmi. Tam, kde vysvětlování nepůjde, tak přistoupíme k věci razantněji, tedy udělením blokové pokuty," dodal Moravčík.

Podobná situace je i jinde v Evropě

Kvůli šíření koronaviru budou letos silvestrovské oslavy jiné než v předchozích letech. V řadě zemí světa včetně Německa, Francie, Itálie či Ruska bude totiž na přelomu roku platit zákaz vycházení. Mnohde úřady zakázaly i odpalování petard a rachejtlí, aby zabránily úrazům, kterým by se museli věnovat lékaři v přetížených nemocnicích. Ke kontrole dodržování opatření pošle Francie do ulic až 100.000 policistů. Tisíce mužů a žen hlídky posílí například i v Německu, Rakousku či Řecku.

Ve Francii začíná dnes zákaz vycházení již ve 20:00 a skončí až v 6:00 na Nový rok. Místo silvestrovského večírku v klubu mohou Francouzi sledovat na internetu koncert elektronické hudby Jeana-Michela Jarrea, který se bude odehrávat ve virtuální kulise pařížské katedrály Notre-Dame nebo charitativní koncert dýdžeje Davida Guetty, který se natáčel před muzeem Louvre. Zákaz vycházení bude po celé zemi hlídat 100.000 policistů.

Přísný zákaz vycházení od 22:00 do 7:00 bude platit také v Itálii. Hodinu před půlnocí místního času začne zákaz vycházení platit i v Portugalsku. Řekové nebudou smět domovy opouštět od 22:00 do 5:00. Na dodržování zákazů bude dohlížet po celém Řecku 10.000 policistů, z toho 5000 jen v Aténách a okolí. Čtyřdenní noční zákaz vycházení bude ode dneška platit také v Turecku.

Související články

Další články