Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Ošetřovné pro OSVČ bude 424 korun za den: Musí ale splnit tyhle podmínky

Ošetřovné pro OSVČ bude 424 korun za den: Musí ale splnit tyhle podmínky
Zdroj: Profimedia
+ Další 3 fotografie
koronavirus
Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) mohou o ošetřovné žádat od středy 1. dubna, stát bude vyplácet 424 korun za den. Vyřizování žádostí dostanou na starosti živnostenské úřady. Jaká budou pravidla?

OSVČ mohou od 1. dubna žádat o ošetřovné, bude činit 424 korun za den. Zda na peníze mají nárok, posoudí ministerstvo průmyslu a obchodu. „Bude možné ho čerpat po celou dobu, co bude platit mimořádné opatření. OSVČ si požádají o dotaci za každý kalendářní měsíc tak, aby peníze dostaly co nejdříve na svůj účet, který uvedou v žádosti,“ řekl ministr průmyslu Karel Havlíček

Jaká jsou pravidla?

  • Žádat o ošetřovné může OSVČ, která pečuje o dítě mladší 13 let, které chodí do školy nebo jiných dětských zařízení uzavřených kvůli koronavirové epidemii. Na stejné dítě však nemůže dotaci čerpat už někdo jiný.
  • Nárok na ošetřovné má rovněž OSVČ s nezaopatřeným dítětem do 26 let, které nemůže navštěvovat uzavřenou školu a je závislé na pomoci druhého člověka alespoň ve stupni I (lehká závislost) podle zákona o sociálních službách.
  • Podporu může čerpat také OSVČ pečující o zdravotně postiženého přinejmenším ve stupni I (lehká závislost) podle zákona o sociálních službách.
  • OSVČ musí vést své podnikání jako hlavní činnost, a to při podání žádosti i po dobu čerpání. Prokazovat to bude čestným prohlášením.
  • Čestným prohlášením musí OSVČ dále prokázat: registraci jako poplatník daně z příjmů na finančím úřadě, to, že je malým nebo středním podnikatelem, žádné nedoplatky u Finančního úřadu, České správy sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovny.

Formuláře žádostí budou dostupné na webových stránkách ministerstva průmyslu www.mpo.cz. OSVČ ji po vyplnění může podat u jakéhokoliv obecního živnostenského úřadu. Využít k tomu může poštu, datovou schránku nebo e-mail s elektronickým podpisem. Pouze ve výjimečných případech a po domluvě může žádost předat úřadu osobně.

ZPRAVODAJSTVÍ O KORONAVIRU SLEDUJTE ZDE

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy