Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Oscary ovládl snímek V rytmu srdce. Poprvé se sošky dočkal i Will Smith

Herec Will Smith vyhrál Oscara.
Zdroj: Profimedia
+ Další 3 fotografie
Vítězové

Letošní Oscaři už mají své vítěze. Nejepším snímkem se stal film V rytmu srce, který pochází z dílny Apple TV+. Nejlepším hercem se stal Will Smith, který získal zlatou sošku zcela poprvé ve své kariéře. Kdo další získal Oscara?

Oscara za nejlepší film vyhrál snímek V rytmu srdce, který porazil kritiky favorizované drama Síla psa a proměnil všechny tři nominace, s nimiž vstupoval do soubojů o zlaté sošky. Hlavní cenu americké filmové akademie tak poprvé vyhrál snímek produkovaný streamovací společností - V rytmu srdce pochází z dílny Apple TV+.

Nejlepší režii vyhrála Jane Campion. Ta byla jako jediná žena nominována na Oscara za nejlepší režii dvakrát, poprvé se tak stalo v roce 1994 za snímek Piano. Letošním vítězstvím se stala teprve třetí ženou, která dostala nejvyšší hollywoodské ocenění za režii, a to jen rok poté, co si loni zlatou sošku v této kategorii odnesla Chloé Zhaoová za snímek Země nomádů. První vítězkou byla v roce 2010 Kathryn Bigelowá s filmem Smrt čeká všude.

Will Smith se dočkal

Zcela poprvé se sošky dočkal také Will Smith, a to hned za nejlepšího herce v hlavní roli za ztvárnění otce tenisových hvězd sester Williamsových ve filmu Král Richard: Zrození šampiónek. Smith krátce před převzetím první zlaté sošky své herecké kariéry udeřil do obličeje komika Chrise Rocka kvůli žertu, který mířil na Smithovu manželku. Oceněný herec se v proslovu omluvil americké filmové akademii a vyjádřil naději, že jej pozve na udílení zlatých sošek i příští rok.

Oscara za nejlepší ženský výkon ve vedlejší roli podle očekávání získala Ariana Deboseová za nové ztvárnění West Side Story režírované Stevenem Spielbergem. Sci-fi snímek Duna pak dostal Oscara za nejlepší kameru a také za nejlepší vizuální efekty.

Nejlepší scénář měl Belfast

Nejlepší původní scénář měl podle kritiků film Belfast a Oscara za scénář podle předlohy si odnesl snímek V rytmu srdce. Co se týče kategorie kostýmy, tam zvítězil film Cruella. Jako nejlepší dokumentární film minulého roku americká filmová akademie zvolila snímek Summer of Soul (... aneb Když se revoluce nesměla vysílat) o festivalu v newyorském Harlemu z roku 1969.

Zlatou sošku za nejlepší cizojazyčný film si z Oscarů odnesla podle očekávání japonská roadmovie Drive My Car režiséra Rjúsukeho Hamagučiho. Nejlepším celovečerním animovaným filmem minulého roku je podle americké filmové akademie snímek Encanto od produkční společnosti Disney.

Oscara si odnesla také zpěvačka Billie Eilish, a to za nejlepší píseň pro bondovku No Time to Die.

Radka Kašpárka ničily výbuchy vzteku i alkoholismus. Pracovat se mnou bylo peklo, přiznává. Odnesl to i soutěžící MasterChefa

Související články

Další články

Nejnovější kauzy