Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Oscarový Michael Caine je ve Varech: Muž mnoha tváří si zahrál i v trháku od českého režiséra

Hvězdný Michael Caine.
Zdroj: Profimedia, koláž eXtra.cz
+ Další fotografie
Festival v Karlových Varech

Do Karlových Varů přiletěl ve čtvrtek 19. srpna britský herec Michael Caine, který je jedním z hlavních hostů 55. ročníku mezinárodního filmového festivalu. Dvojnásobný držitel Oscara při pátečním zahajovacím ceremoniálu převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Osmaosmdesátiletý britský herec Michael Caine na letošním festivalu osobně uvede komediální drama Best Sellers, celovečerní režijní debut režisérky Liny Roesslerové, v němž ztvárnil mrzutého stárnoucího spisovatele, který se vydává na poslední literární turné.

Hvězdná kariéra

Během šesti desítek let trvající herecké kariéry vytvořil Caine více než stovku rolí napříč filmovými a televizními žánry. Šíře jeho filmografie je důkazem herecké rozmanitosti, schopnosti vcítit se do postav, které ztvárňuje, uvádějí pořadatelé festivalu. Český režisér Petr Jákl obsadil Caina do svého připravovaného historického velkofilmu Jan Žižka, který by měl spatřit světlo světa v roce 2022.

Za herecké mistrovství si vysloužil mnoho ocenění. Když v roce 1987 získal prvního Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu Woodyho Allena Hana a její sestry, proměnil tím čtvrtou nominaci na cenu americké kademie; předchozí získal za filmy Alfie, Slídil a Rita. V roce 2000 byl Oscarem oceněn podruhé, tentokrát za úlohu v adaptaci literárního bestselleru Johna Irvinga Pravidla moštárny. Na Oscara byl nominován také v roce 2003 za hlavní roli v dramatu podle novely Grahama Greena Tichý Američan.

Získal mnoho ocenění

Filmová verze mysteriózního dramatu Slídil podle známé divadelní hry mu vynesla nominaci jak na Oscara, tak na Zlatý glóbus. Ten získal celkem třikrát a nominován na něj byl osmkrát.

V Karlových Varech se v roce 2015 promítal film Mládí režiséra Paola Sorrentina. Za ztvárnění slavného hudebního skladatele, který tváří v tvář osudu bilancuje vlastní životní prohry, byl Caine oceněn Evropskou filmovou cenou pro nejlepšího herce.

Vyřazený Pítr ze Survivoru o vztahu s Gábi: Jak s jejich láskou zamávaly drby o Andree

Související články

Další články

Nejnovější kauzy