Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Oscar 2022: Westernové drama, příběh sester Williamsových, Will Smith. Kdo získá zlatého plešouna?

Oscar 2022: Nominaci nejspíš promění Will Smith nebo Jane Campion za film Síla psa
Zdroj: profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
Oscaři

Slavnostní udílení filmových Oscarů se kvapem blíží. A s ním vyvstávají otázky, kdo 27. března opanuje jednotlivé kategorie. Největším favoritem bude westernové drama Síla psa, které získalo hned dvanáct nominací. O dvě méně má akční sci-fi Duna, jež je žhavým adeptem na vítězství prakticky ve všech technických kategoriích. Největší otazník ale visí nad nejlepšími herci, jejichž výkony byly často velmi vyrovnané. Přesto pár jmen vyčnívá...

Udílení Oscarů je každý rok kulturním i společenským svátkem a nejinak tomu bude i letos. V sále divadla Dolby Theatre se opět sejdou stovky filmových tvůrců, mezi nimiž samozřejmě nebudou chybět ty největší hvězdy, jako třeba Will Smith, Judi Dench nebo režisér Steven Spielberg. Všichni tři jmenovaní mají nominaci na zlatého plešouna a také velkou šanci ho skutečně uzmout, tedy pokud je nepředčí někdo z tvůrců westernu Síla psa, který získal suverénních 12 nominací napříč kategoriemi.

Nejlepší film

Právě westernový počin režisérky Jane Campion, která snímek natočila pro streamovací službu Netflix, má největší naději na Oscara za nejlepší film. V této kategorii totiž vyhrál na Zlatých glóbech i na udílení britských filmových cen BAFTA. Šanci má i komediální drama V rytmu srdce, který ovládl hlavní kategorii na cenách hollywoodského Sdružení amerických producentů (PGA). Velkým favoritem je také drama Král Richard: Zrození šampionek, jehož děj sleduje život otce tenisových sester Sereny a Venus Williamsových.

Nejlepší herec v hlavní roli

Právě za roli v tenisovém dramatu si cenu za nejlepší herecký výkon podle mnoha názorů odnese Will Smith, který přesvědčivě ztvárnil titulního Richarda Williamse. Ocenění získal už na Zlatých glóbech i na cenách BAFTA, což napovídá tomu, že by mohl uspět i na Oscarech. V závěsu by se svým hereckým výkonem mohl být i Andrew Garfield za roli v muzikálu tick, tick... BOOM!, kde mnohé kritiky příjemně šokoval.

Nejlepší herečka v hlavní roli

Velice nevyzpytatelná je letos hlavní ženská kategorie, v níž byly výkony velice vyrovnané. Kritici favorizují Jessicu Chastain, která se blýskla v jinak průměrném životopisném dramatu The Eyes of Tammy Faye. Podobně je na tom i další biografický snímek Spencer, jenž příliš neoslnil svým obsahem, zato ale mnohým kritikům vyrazila dech svým výkonem Kristen Stewart. Ta naprosto přesvědčivě ztělesnila lady Dianu.

Nejlepší herec ve vedlejší roli

O něco jasněji se jeví kategorie o nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli, a to jak v mužské sekci, tak v ženské. Jednoznačným favoritem je pro mnohé neznámý Troy Kotsur, který zazářil ve snímku V rytmu srdce. Pro herce jde prakticky o první velkou roli a hned zaujal natolik, že si vysloužil nominaci na Oscara. Bez šance ale samozřejmě není třeba Jesse Plemons za své vystoupení ve westernu Síla psa.

Nejlepší herečka ve vedlejší roli

Ženskou sekci pak dost možná opanuje herečka Ariana DeBose za oslnivé představení v muzikálu West Side Story, kterým si získala srdce nejednoho diváka. Sošku by jí ale mohla vyfouknout třeba Kirsten Dunst. Rolí ve filmu Síla psa zažívá menší restart jinak uvadající kariéry.

Nejlepší režie

Už podle počtu nominací lze vyvodit jasného favorita na zisk Oscara za nejlepší režii. Nebo spíš favoritku, jelikož se jedná o zmiňovanou Jane Campion (Síla psa). Ta si také hlavní cenu odnesla i z udílení cen BAFTA nebo Zlatých glóbů. Velké překvapení se tedy nečeká, byť by se o něj na stará kolena mohl pokusit Steven Spielberg za režii muzikálu West Side Story.

Radka Kašpárka ničily výbuchy vzteku i alkoholismus. Pracovat se mnou bylo peklo, přiznává. Odnesl to i soutěžící MasterChefa

Související články

Další články

Nejnovější kauzy