Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Orlický vrah Karel Kopáč: Při zatýkání měl pistoli v puse, nakonec se oběsil

Jeden z členů Orlických vrahů Karel Kopáč.
Zdroj: Se svolením České televize
+ Dalších 7 fotografií
POLOSVĚT

Když policisté v roce 1995 vytáhli první tělo z Orlíku, byl to výsledek velmi dlouhého a pečlivého vyšetřování a sběru stop vedoucích ke jménům Černý, Kopáč, Kuna, Chodounský a Meierová. Bylo ale třeba jednat rychle, protože kdyby se pachatelé, toho času ještě na svobodě, dozvěděli, že policisté z přehrady vytáhli jednu z jejich obětí, mohli se pokusit o útěk či zahlazení dalších stop. Bylo nutné jednat a všechny vzít do vazby. Když ale chtěli policisté zatknout hlavu gangu Karla Kopáče, byl na ně dobře připraven a začalo vyjednávání jako z akčního filmu. Podívejte se na příběh, který odhalil dokument České televize Polosvět.

"Hrozilo tu nebezpečí, že se budou snažit tomu zadržení nějakým způsobem uniknout," říká v dokumentu Polosvět bývalý kriminalista Josef Doucha, který se na vyšetřování jedné z nejznámějších kauz české kriminalistiky podílel. Policie o pohybu gangu věděla, hlídala jeho členy už několik měsíců a bylo známé, kde se pohybují. Do terénu tedy vyrazila komanda, která měla jednotlivé podezřelé takříkajíc "sebrat". Jedno z nich mířilo do Rudné u Prahy, kde v tu dobu bydlel jak Kuna, tak Kopáč. U Kopáčova domu ale policisté narazili na nečekaný odpor. Kopáč, který byl po autonehodě upoutaný na vozík, vyhrožoval, že se zastřelí.

Dramatické vyjednávání a pistole v puse

Jeho podmínka byla, že chce mluvit s policistou, který má zásah na starosti. Tím byl právě Doucha, který neváhal odložit zbraň a s Kopáčem jít vyjednávat tváří v tvář. "Seděl v zadní místnosti toho domku, v ruce měl pistoli, kterou, když tam vstoupili příslušníci policie, si namířil do pusy," líčí expolicista. "Začal ho tam přemlouvat a přemlouval ho asi tři hodiny. Dal si podmínku, že před odchodem se chce rozloučit se svou přítelkyní. Já jsem měl v té době jiný názor, ale tenhle byl lepší," vzpomíná na své tehdejší uvažování Douchův kolega a taktéž legenda kriminalistiky Jan Štoček.

"Já jsem ani v jednom okamžiku necítil Kopáčovu agresivitu vůči mně ani dalším policistům, kteří tam zasahovali," vzpomíná Doucha. "Když už i mně docházel dech a témata, protože ta debata se točila pořád dokola, zachránila to jedna z jeho sester. Zavolala mu, a jak si povídali, jeho pozornost se rozplynula a pistole mu začala klesat od hlavy." Doucha tak nenápadně naznačil dalšímu policistovi ze zásahové jednotky, který čekal za dveřmi, že přišla chvíle zasáhnout.

"Ten kluk vyrazil od dveří, udělal dva skoky a byl u Kopáče. Srazil mu ruku s pistolí pod stůl a vyšla rána. Já jsem se podíval pod ubrus a viděl jsem, že policista drží Kopáče za ruku s pistolí, a pak už tam vrazili další kluci ze zásahovky," líčí Doucha. V tu chvíli už byl Kopáč odzbrojen a zatčen. Doucha vzpomíná, že Kopáč byl po zatčení ve velmi emotivní náladě a říkal, že všechny své parťáky natře. Jen díky jeho výpovědím se podařilo celý gang usvědčit. Kopáč se po několika letech ve vězení oběsil na tkaničce od pyžama.

Vyřazený Pítr ze Survivoru o vztahu s Gábi: Jak s jejich láskou zamávaly drby o Andree

Související články

Další články

Nejnovější kauzy