Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Orlický gang neváhal vraždit i pro drobné: Jugoslávce popravili pro třicet tisíc a zlatý řetízek

Orličtí vrazi: Gang mordoval i pro drobné, všichni skončili za mřížemi
Zdroj: eXtra.cz - Jiří Masojídek
+ Další 4 fotografie
Devadesátky

Seriál Devadesátky už stihl v prvních epizodách představit vraždu Jiřího Vrby a manželky Ivana Jonáka Ludmily. Nejnovější díl pak nastínil mordy, o které se postarali takzvaní orličtí vrazi v čele se šéfem gangu Karlem Kopáčem. Ten se svými zvrácenými kamarády spáchal řadu vražd jen proto, aby přišel k penězům. Gang se přitom neostýchal zabít ani pro pouhých třicet tisíc korun. 

Hlavní postavou orlických vrahů, o kterých je i třetí epizoda seriálu Devadesátky, byl Karel Kopáč, jemuž se přezdívalo Karlos. Vyučený frézař se rád věnoval bojovému umění, a tak brzy utekl od frézy k práci bodyguarda. V roce 1990 se stal dokonce členem speciálního oddílu URNA. Po pár měsících z něj ale odešel, prý kvůli nízkému platu. Jeho cesta náhle nabrala směr o 180 stupňů a z muže zákona se stal člověk pohybující se na druhé straně barikády.

Nejprve obchodoval se zbraněmi, poté ale se svým kamarádem z dětství Vladimírem Kunou stvořil jeden z nejobávanějších gangů 90. let. Do party Kuna s Kopáčem ještě vzali Ludvíka Černého, vyučeného zedníka a bývalého veksláka, který v gangu působil jako vrah číslo jedna. Leckdo by si představil na takovém místě drsného chlapa. Černý byl ale zákeřný i v tom, že by to do něj nikdo neřekl. Ve tvářích měl jemné až dětské rysy a navíc měl pověst milého člověka, který se poctivě stará o ženu a nezištně pomáhá lidem ve svém okolí. Postupně se k partičce připojili i Petr Chodounský a Kopáčova sestra Irena Meierová.

Málem se zabili v autě

První vraždu si Kopáčův gang připsal na konto 5. dubna 1991. Kopáč tehdy pracoval jako bodyguard u podnikatele Aleše Katovského, kterému namluvil, že zná někoho, kdo s ním smění valuty za peníze. Společně tak vyrazili do Rudné u Prahy, kde už čekal Černý, který se vydával za onoho zájemce o valuty. Podnikateli ale oznámil, že u sebe nemá dostatek hotovosti, a přemluvil ho, aby ho pro peníze odvezl. Černý se posadil na zadní sedadlo, odkud Katovského střelil do hlavy, zatímco podnikatel řídil. Málem tehdy narazili do autubusu, společně s Kopáčem ale auto dostali pod kontrolu.

Následně se Kopáč s Černým vydali i s tělem na skládku, kde ho omotali pletivem. Takto zabalenou oběť pak vložili do kufru auta a odvezli na Žďákovský most, odkud tělo shodili do přehrady Orlík. Způsob, jakým se Katovského zbavili, se gangu zalíbil a brzy ho dovedli k dokonalosti. 9. ledna 1992 došlo k druhé vraždě. Zabíjel opět Černý a obětí byl Jugoslávec Leorento Lipoveci, který se živil jako číšník a chtěl si koupit zbraň. Kopáč ho pozval k sobě do sklepa, kde zboží přechovával. Když si ho Lipoveci prohlížel, přistoupil k němu Černý zezadu a po vzoru první vraždy mu prostřelil hlavu.

Vražda pro drobné

Tehdy Kunu napadlo, že lepší bude se zbavit těla tím, že mrtvolu zavaří v sudu. Černý pak přišel s nápadem, že do sudu přidají louh, který následně i s mrtvolou zalili vodou. Sud s Jugoslávcem naložili na pronajatou Avii a odvezli ho opět na Žďákovský most, odkud ho shodili do přehrady. Touto vraždou si přitom přišli na pouhých třicet tisíc korun a zlatý řetízek, který Černý následně sám nosil. Aby to vypadalo, že Lipoveci zmizel ze země, odvezli jeho auto do Německa a nechali ho tam zaparkované před supermarketem.

V roce 1993 ale získali kriminalisté od zdrojů z podsvětí informace o tom, že záhadným způsobem mizí podnikatelé. Dlouho chyběly důkazy. Při prověřování Černého se ale zjistilo, že si půjčoval automobil Avii v době některých vražd. Podle najetých kilometrů kriminalisté za pravděpodobné místo, kde se Kopáč a spol. zbavovali těl, označili Orlickou přehradu. Původně přitom pátrali na Slapech, avšak bezvýsledně.

Kopáč skončil na vozíku

Prozkoumávání dna začalo 10. července 1995, do práce se pustili báňští potápěči. Na místě byli i reportéři televize Nova a jednalo se o jedno z největších a také nejnákladnějších vyšetřování v historii České republiky. V té době už byl Karel Kopáč, hlava celého gangu, ochrnutý. V lednu 1994 totiž společně s Kunou nabourali v autě a zatímco Kuna vyvázl s lehkými šrámy, šéf gangu si poranil páteř. Od té doby už z vozíku pouze nečinně přihlížel tomu, co Kuna s Černým provádějí. Své zranění bral jako trest za to, co spáchal.

Vyšetřování trvalo několik dní a potápěči nalezli dva sudy s lidskými ostatky a také tělo zabalené v pletivu. Jakmile se o tom dozvěděl Kopáč, rozhodl se, že spáchá sebevraždu. Sám předtím zavolal policii, ta ale Kopáče zvládla zatknout, i když byl při zákroku postřelen do rozkroku, což si údajně způsobil sám. Byl to právě Kopáč, který se přiznal jako první. Snad proto, že ho tížilo svědomí nebo že doufal v nižší trest. Nakonec 18. dubna 1997 dostal opravdu "jen" 21 let vězení, zatímco Černý s Kunou putovali za mříže na doživotí. Chodounský si šel sednout na 14 let a Irena Meierová, sestra Karla Kopáče, na 12 let. Orličtí vrazi tak do jednoho skončili za mřížemi.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy