Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Orkán Julia nadělal v Česku pořádnou paseku: Tisícům lidí nefunguje proud

+ Další 3 fotografie
Silný vítr v neděli dopoledne zasáhl Česko a pořádně se vyřádil. Postupně sílil a hasiči museli vyjíždět ke stovkám případů, přidělal starosti i energetikům. Podle meteorologů krátce po orkánu Sabina udeřil další se jménem Julia. Na pražském Žižkově dokonce spadla část střechy na zaparkovaná auta.

Orkán Julia dosáhl rekordní rychlosti 223 km/h na polské straně Sněžky Silný vítr udeřil na našem území v neděli dopoledne a postupně zesiloval. Orkán způsobil výpadek proudu ve zhruba 27 tisících domácností, potvrdila to Skupina ČEZ, další poruchy zaznamenala i skupina E.ON

Tisíce lidí bez proudu

Energetikům způsobil silný vítr podobné potíže jako hasičům. "Aktuálně ČEZ Distribuce eviduje přes 90 poruch na vedení vysokého napětí, bez elektřiny je na 27 tisíc odběrných míst," uvedla Skupina ČEZ na jejich facebookové stránce. Dále informovala, že po uklidnění větru se daří poruchy opravovat a připojovat zákazníky zpět k distribuční soustavě.

Po republice zasahují samozřejmě hasiči, v Pardubickém kraji byla situace nejhorší přes noc. "Od nedělní 23. hodiny do pondělí čtvrté hodiny ranní zasahovali hasiči u 132 událostí v souvislosti se silným větrem," informovali hasiči na svém Twitteru a dodali, aby lidé na sebe dávali pozor.

Zničená auta

V Cimburkově ulici na pražském Žižkově spadla část střechy na zaparkovaná auta. Pražští hasiči museli nechat uzavřít celou ulici a zajistit střechu domu. Na Liberecku najel vlak na spadlou větev, ve vlaku cestovalo 30 lidí, nikdo se naštěstí nezranil. Přímo v Liberci spadl strom na fasádu rodinného domu.

Doprava je narušená

Nejen že je narušena doprava na silnicích kvůli popadaným stromům a větvím, odnesly to i některé vlakové spoje, například z trati v okolí Aše nebo v Krušných horách, dále pak mezi Mělníkem a Mšenem a další.

Vítr bude během pondělí slábnout, avšak na Moravě a Slezsku bude stále dosahovat až 80 km/h.

Související články

Další články