Trendy tagy Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami

Nejnovější kauzy

Orkán Eberhard bude pustošit Česko dál: Utržené střechy a vyvrácené stromy

Zdroj: pozary.cz
+ Další 2 fotografie
bude foukat dál
Česko zažilo co do počasí pořádně perný víkend. Déšť a hlavně silný vítr způsobil po celém Česku doslova spoušť. Hasiči museli likvidovat následky jeho řádění takřka ve všech krajích. A podle předpovědi meteorologů to ještě zdaleka není konec. Podívejte se, jak vypadá předpověď a co v případě silného větru dělat, aby napáchal co nejmenší škody.

„Nad Českou republikou se během včerejší noci přehnal silný vítr, který především lámal větve stromů a ničil střechy domů. Díky tomuto silnému větru hasiči vyjížděli převážně k popadaným stromům a větvím,“ uvádí mluvčí HZS ČR Nicole Zaoralová a dodává, že nejčastěji vyjížděli hasiči v nočních hodinách. „Většina výjezdů byla spojena s pádem stromů na komunikace, železnici, chodníky a jiná veřejná prostranství. Tyto výjezdy zpravidla nejsou časově náročné.“ Záchranný sbor také pomáhal opravovat střechy, které silný vítr utrhl.

Ještě ale nemáme zdaleka vyhráno, protože vítr hned tak neustane. „Jsou očekávána poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a některých budovách. Možné přerušení elektrického vedení. Komplikace v dopravě z důvodu silných poryvů větru a popadaných stromů, neprůjezdnost komunikací, možnost převrácení prázdného nákladního automobilu,“ stojí ve vyjádření meteorologů z ČHMÚ. Varování je vydáno pro celé území ČR až do zítřejšího rána.

A jak se proti silnému větru bránit? „Zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Omezit pohyb venku i jízdy autem. Nezdržovat se a neparkovat zejména v okolí starších budov, v blízkosti větších stromů a vysokých stožárů. Nechodit do lesa a nepřibližovat se k spadlým drátům elektrického vedení. V případě nutnosti jízdy jet maximálně opatrně a pomalu. Na horách omezit vycházení a nevydávat se na túry,“ uvádějí meteorologové.

Související články

Další články