Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jolanda Ivana Gottová Peče celá země Mandrage

Nejnovější kauzy

Opustili ho rodiče a pochází z okraje společnosti: Případ chlapců z jeskyně má dalšího hrdinu

Adul Sam-on všem výrazně pomohl.
Zdroj: Twitter, Profimedia
+ Dalších 8 fotografií
Ještě donedávna bylo dvanáct chlapců fotbalového družstva společně s trenérem vlivem vysoké vody uvězněno v thajské jeskyni, kde nedobrovolně pobývali přes dva týdny. Záchrana naštěstí přišla a všichni byli vysvobozeni i díky jednomu z hráčů, Adulovi Sam-onovi (14), který to v životě neměl vůbec jednoduché.

Dvanáct chlapců společně s trenérem se ven dostalo hlavně díky profesionálnímu záchrannému týmu. Podíl na tom měli také oni sami, jelikož se v jeskyni vzájemně podporovali. Na vysvobození se výrazně podílel i čtrnáctiletý Adul Sam-On, který pochází z Barmy z regionu Wa, oblasti, kde je občanská válka a obchod s drogami je na denním pořádku. Ve Wa není dostatek příležitostí ke vzdělání a jedná se o chudý region, kde se nežije dobře.

I proto rodiče malého Adula odložili před osmi lety v Thajsku, kde se ho ujal pastor a jeho žena. Malý uprchlík tak dostal šanci na vzdělání i lepší život, a tu tedy rozhodně využil. Chlapec mluví pěti jazyky – anglicky, thajsky, barmsky, čínsky a dialektem Wa. Záchranářům tedy mohl podávat informace, jak to uvnitř vypadá a tlumočit jejich instrukce.

Jednou z jeho prvních otázek bylo, co je za den. Chlapci totiž pochopitelně ztratili pojem o čase. Celému týmu každopádně hodně pomohl. Navzdory místu narození je to jeden z nejvzdělanějších chlapců ve třídě. Jeho učitelé ho popisují jako velmi nadaného. Hraje na tři nástroje a má trofej snad z každého sportu.

Škoda jen, že se narodil právě ve Wa. Lidé narození tam jsou vlivem politické situace takzvaně „bez státní příslušnosti“. Nemá pas ani rodný list. Nemůže si založit bankovní účet ani se oženit. Adul tedy stále nemůže dělat věci jako ostatní. Informace přinesl portál News.com.

Mohlo by vás zajímat

Další články