Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Opuštěné plicní sanatorium v Kostelci: Léčily se tu stovky Sovětů, teď se tu prohání meluzína

Opuštěná místa v Praze: V plicním sanatoriu v Kostelci se léčily stovky Sovětů
Zdroj: eXtra.cz - Jiří Masojídek
+ Dalších 28 fotografií
GALERIE

Když projíždíte Kostelcem nad Černými lesy, malým středočeským městečkem nedaleko od Prahy, ani vás nenapadne, že uprostřed něj je obří opuštěné zdravotnické zařízení, které uprostřed nádherného parku chátrá už desítky let. Redakce eXtra.cz se do opuštěného plicního sanatoria vydala a zjišťovala, v jakém je stavu a jak to vypadá s jeho osudem.

Původní zdravotnické zařízení vzniklo v Kostelci už na začátku 20. století. Menší třípatrová budova tenkrát sloužila jako obecná nemocnice a otevřena byla v roce 1901. Ve dvacátých letech pak proběhla změna účelu celé budovy na plicní sanatorium. K původní, menší budově ve čtyřicátých letech přistavěli novou, obří budovu. Až do roku 1971 se tu léčila tuberkulóza a zařízení patřilo k nejprestižnějším v zemi, uvádí web kolinsky.denik.cz. Po vpádu sovětských vojsk v roce 1968 a s počátkem okupace ale nemocnice změnila účel znova.

Sanatorium sloužilo vojákům

Přejmenovala se na Nemocnici československo-sovětského přátelství a přes dvacet let sloužila potřebám vojáků okupačních sil. "Na jedné straně byla nemocnice, na druhé pak ubytovna pro zaměstnance. Dokonce si tu postavili i vlastní paneláky," říká nám Jiří Bohata, místní badatel, který v okolí nemocnice prožil prakticky celý život a její osud mu rozhodně není lhostejný. Sověti jej podle něj využívali hlavně pro potřeby vojáků z Milovic, největší bašty Rudé armády u nás. Podle Bohaty sem ale vozili ruské vojáky prakticky z celého Československa. Po odchodu Sovětů už v nemocnici sloužila jen část, dětská klinika pro léčbu mozkové obrny však na místě vydržela jen pár let.

"Po revoluci to tu chtěli převzít doktoři a společně s nějakými Švýcary tu otevřít moderní kliniku. Dokonce si tam udělali nějaké prvotní úpravy a vyklidili to, nakonec jim však prodej nepřiklepli," říká k moderní historii badatel. Od té doby sanatorium chátrá a několikrát změnilo majitele. Tím posledním je právě město Kostelec, které má s areálem velké plány. Otázka ale je, zda na ně zbudou peníze.

Chátrající prádelna a ruské popisky

Dnes je bývalé sanatorium v hodně neutěšeném stavu. Špatně je na tom hlavně původní menší cihlová budova, ve které se propadají stropy a vstup do některých místností je už velmi nebezpečný. Novější budova je na tom trochu lépe, ale rozhodně není v dobrém stavu. V suterénu je chátrající prádelna, jinak je ale nemocnice víceméně prázdná. Všude jsou vidět ruské popisky, jinak by ale nemocnice mohla bez problémů hrát v pořádně děsivém hororu.

Najdete tu dlouhé chodby plné otevřených dveří, děsivě působí i všudypřítomná olupující se omítka. Sem tam se ozve zavrzání dveří či rána od větru. Malé pomalované pokoje, občas kus zdravotnického vybavení, člověku se po chvilce v sanatoriu poněkud svírají vnitřnosti. Největší zážitek si však odnášíme z opuštěného, pomalovaného kinosálu. Takhle nějak si představujeme, že bude vypadat svět po konci lidstva.

Krajčo a Charlotte si duet nestřihli: Proč s Gottovou dcerou nezapěli Srdce nehasnou

Související články

Další články

Nejnovější kauzy