Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jaromír Jágr koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Opravdový hrdina: Tenhle britský voják bojoval 90 minut se střelným poraněním krku!

„Z ničeho nic jsme se ocitli pod prudkou palbou povstalců. Jedna střela
mě zasáhla do krku a v té chvíli jsem si pomyslel, že je to můj konec,“
vzpomíná kulometčík Simon Moloney.
Zdroj: Archiv

Britský kulometčík Simon Moloney byl během ranního zásahu proti talibanským ozbrojencům postřelen do krku. Přestože se domníval, že jeho zranění je smrtelné, rozhodl se po ošetření pokračovat v boji a významně přispěl k odražení nepřátelského útoku. Svou pozici opustil až na rozkaz velícího důstojníka – po dlouhých devadesáti minutách.

Moloneyovo jméno – stejně jako jméno medika Wesleyho Masterse, který Moloneyovi poskytl první pomoc – se objevilo na seznamu 117 vojáků a vojaček, kteří byli vyznamenáni za statečnost. Většina z nich sloužila v 1. mechanizované brigádě v Afghánistánu od dubna do října loňského roku.

„Stalo se to 4. července 2013 u pevnosti Yakshal v provincii Hímand. Z ničeho nic jsme se ocitli pod prudkou palbou povstalců. Jedna střela mě zasáhla do krku a v té chvíli jsem si pomyslel, že je to můj konec. Byl jsem přesvědčen, že mi zbývá jen pár posledních minut života,“ vzpomíná teprve třiadvacetiletý hrdina.

Moloney měl neuvěřitelné štěstí hraničící se zázrakem, kulka nejenže prošla skrz, ale navíc minula krční tepny.

„Když uběhlo několik minut a pořád jsem nebyl mrtvý, trochu jsem se uklidnil. A jakmile ke mně dorazil Wes, byl jsem úplně v pohodě. Už jsem si byl jistý, že to zvládnu,“ říká Moloney.

Wesley Masters riskoval vlastní život, když za svým zraněným kamarádem běžel přes otevřené prostranství, aby ho mohl obvázat. „Nezbylo mi než trochu improvizovat, jelikož jsou věci, které prostě nepředpokládáte, a to, že by někdo mohl přežít zásah do krku, k nim jednoznačně patří. Ale Moloney mi řekl, ať udělám, co je zapotřebí udělat, protože se musí vrátit do boje,“ uvedl medik.

O hodinu a půl později byl Simon Moloney z bitevní vřavy vyzvednut vrtulníkem a převezen do nemocnice ve Velké Británii, kde strávil přibližně měsíc. Ihned po svém propuštění však zamířil zpět na frontu…

Související články

Další články