Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Opravdový boss českého podsvětí: Byl to tvrdej chlap, říká syn Antonína Běly

Antonín Běla býval jeden z největších mafiánů českého podsvětí.
Zdroj: Se souhlasem ČT2
+ Další 4 fotografie
České podsvětí

Seriál Devadesátky si získal srdce mnoha diváků. Objevují se v něm nejznámější osobnosti českého podsvětí, jako byli Ivan Jonák, František Mrázek či Antonín Běla. A právě Bělův syn Jaroslav v dokumentu ČT2 Polosvět veksláků více přiblížil tento pro většinu z nás dosud vzdálený svět.

Antonín Běla (†52) patřil k nejobávanějším mafiánům českého podsvětí v devadesátých letech dvacátého století. Přátelil se s takovými bossy, jako byl třeba František Mrázek (†47), o němž se spekuluje, že si nakonec kvůli sporům objednal Bělovu vraždu. Antonín byl doslova rozstřílen samopalem ve svém domě 14. dubna 1996.

ČT2 nyní vysílá dokument s názvem Polosvět veksláků, který vznikl v návaznosti na seriál České televize Devadesátky. Mluví se zde o známých podnikatelích a mafiánech českého podsvětí v divokých devadesátých letech.

Byl to tvrdej chlap, říká syn

V dokumentu promluvil i syn Antonína Běly Jaroslav. „Už v šestnácti letech jsem měl nejnovější Mercedes 500,“ začal své vyprávění Jaroslav, jehož rodina si v devadesátých letech žila nad poměry. „Byl to tvrdej chlap, nikdy jsem v jeho očích neviděl strach. Bavil jsem se ale tím, když jsem viděl, že z mého táty mají ostatní lidé strach,“ prozradil dále Jaroslav o svém otci.

Antonín Běla nikdy nebyl žádný svatoušek. Už jako mladistvý byl souzen a několikrát se neúspěšně pokoušel nelegálně přejít státní hranice do Rakouska. Ani jednou se mu to však nepodařilo. Od sedmdesátých let si postupně získával kontakty, zaplétal se do stále více nelegálních akcí a posléze se z něj stal jeden z nejznámějších a nejmocnějších mafiánů v Česku. Žena Běly Marie v dokumentu prozradila, že k nim domů velmi často chodili významní politici i obchodníci, zároveň ale popřela, že by se někdy zapletl do vraždy nebo dokonce někoho sám usmrtil.

Ostatní se ho báli

„Běla byl pověstný tím, že v žádném případě nevyjednával, měl sílu, uplatňoval ji a bylo mu všechno jedno,“ prozradil v dokumentu investigativec Jaroslav Kmenta. I z toho důvodu se ho ostatní báli. Přátelil se s Františkem Mrázkem, z něhož se později stal jakýsi "kmotr českého podsvětí". Jenže později začaly mezi nimi vznikat neshody, které mohly posléze vyústit ve smrt Běly.

Dne 14. dubna 1996 se Antonín Běla vracel domů. Ochranka ho vysadila přímo před brankou u jeho vlastního domu v Úvalech u Prahy a odjela pryč. Jenže už v té době tam na něj čekala skupinka ozbrojených mužů, která ho usmrtila sedmatřiceti ranami ze samopalu. Policie byla přesvědčena, že na Bělu stříleli bývalí elitní policisté a bodyguardi. Šlo o profesionálně naplánovanou akci. Mnozí se domnívali, že za tímto útokem stál Mrázek, to ovšem odmítá Bělův syn Jaroslav. V každém případě nebyla tato smrt nikdy objasněna.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy