Tragický odchod Pavla Srníčka

Pavel Srníček zemřel ve věku sedmačtyřiceti let. Podlehl následkům srdeční zástavy, která ho postihla před devíti dny při rekreačním běhu doma v Bohumíně. Psali jsme podrobně ZDE. Srníčkův předčasný odchod oplakali nejen čeští fanoušci, ale také Britové. Srníček si svým stylem a pohodovou povahou podmanil fotbalový Newcastle, kde dlouho působil.

Autoškolák Limberský

Srabíkem roku je zřejmě David Limberský. Ten sice letos se svým týmem oslavil mistrovský titul, ale jinak na sebe upozornil hlavně svou hloupostí. (Lži)mberský totiž v opilosti po reprezentačním srazu v Praze naboural své drahé auto. Hrdinsky se poté snažil utéct strážcům zákona, ale evidentně nabumbal tak moc, že jim vlastně neutekl ani za nejbližší roh.

Čekali byste v tuhle chvíli sebereflexi? V tom případě trvala tak deset minut. V nejbližším zápase s Příbramí se Limberský sice hecnul, dal dva góly, ale hned ten první oslavil naprosto skandálně. Simuloval řízení auta a tím ukázal, že to s jeho inteligencí asi moc valné nebude. Reprezentační trenér Vrba ho poté demonstrativně na dva zápasy vyřadil z reprezentace a naznačil mu, že by mohl přijít o Euro. Je však třeba přiznat, že Limberský ve zbytku podzimu zabral a asi definitivně pochopil, že alkohol za volant nepatří

Padá Mourinho, něco si přejte

David Limberský nebyl jediným poraženým letošního roku. V globálním měřítku se vůbec nemůže měřit s pádem jiné hvězdy. Josém Mourinhem. „Special One“ totiž zažil první velkou porážku. Kdysi nepřemožitelný manipulátor přitom proti sobě vlastně poštval svoje vlastní zbraně. Hlavu mu totiž sťala hlavně jeho vlastní arogance i ego.

Mourinho sice ještě v létě oslavil ve velkém stylu již třetí titul z Premier League, o pár měsíců později však s ostudou a v tichosti raději vyklidil pracně budovanou pozici. První vážný problém následoval po ostrém konfliktu s klubovou lékařkou. Krásnou Evu Caneiro Mourinho ostře sprdnul po jednom z jeho nerozhodných zápasů. Ale britská veřejnost se postavila na stranu lékařky.

Poté na Chelsea přišla rekordní výsledková krize, která vyvrcholila totálním rozkladem kabiny. Rozvrat v kabině řídil Mourinhův někdejší chráněnec Diego Costa. Mourinho ho bránil tak dlouho, až po něm jeho miláček hodil dres. Problémy s dalšími hráči následovaly. Terry, Hazard, Fabregas… Ti všichni nejspíše vědomě bojkotovali trenérovy pokyny. A kdo ví. Kdyby si tehdy nechal v bráně Petra Čecha, třeba by to bývalo dopadlo jinak.

Lewandovski dal vzpomenout na Pelého

Marná sláva. Bayern Mnichov sice pod Pepem Guardiolou vyhrává, co se dá, ale taky občas herně nudí. Tedy až na jednoho muže, ten baví vždy. Polák Robert Lewandovski vstoupil do dějin fotbalu. Robert Lewandovski nikdy nebyl velkou hvězdou. Ano, je to samozřejmě útočník světové úrovně, který v německé Bundeslize dává pravidelně 20 – 30 gólů za rok. Ale že by se o něm psalo stejně jako o Ronaldovi, Messim nebo Ibrahimovičovi? To rozhodně ne. On je však jen skromným střelcem, který za sebe nechává mluvit výkony.

Tak jako v zápase s Wolfsburgem. Jeho Bayern prohrával 0:1, pak šel na plac ale Lewandovski. Výsledek? Sám otočil skóre z 0:1 na 5:1. A to prosím za DEVĚT MINUT! To je něco, co dokázal snad někdy v pravěku Pelé nebo Jára Cimrman.

Resuscitace fotbalové repre probíhá nad očekávání dobře

Kde jsou ty časy, kdy král fotbalových alibistů Míša Bílek trhal srdce fotbalových fanoušků impotentní hrou a devastoval národní koeficient? Zdá se, že tahle temná doba české reprezentace je definitivně pryč. Nový trenér Pavel Vrba pokračuje v ozdravování nároďáku nad očekávání dobře. A to má k dispozici hodně podceňovaný materiál. Tým okolo brankáře Čecha, chodiče Dočkala a věčného maroda Rosického se nakonec protlačil na Euro.

Vrba vrátil týmu sebevědomí. Navíc se mu daří mixovat zkušené veterány s ne příliš známými hráči z české ligy, kteří si však na hřišti často nahlas říkají o zahraniční angažmá. Podařilo se to už dříči Kadeřábkovi a na správné cestě jsou i hráči jako Skalák, Šural nebo Pavelka. Kvalitu z české ligy bylo vidět zejména v parádním zápase s Holanďany. Los nám do základní skupiny nadělil Chorvatsko, Turecko a silné Španělsko, i tak se ale na Euro všichni těší a dívají hodně optimisticky.