Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023

Opatření ve školách: Netestované děti budou mít horší podmínky a zákaz zpěvu

Opatření ve školách: Netestované děti budou mít horší podmínky a zákaz zpěvu
Zdroj: Pixabay
školní rok

Ministerstvo zdravotnictví představilo, jaká budou platit pravidla od nového školního roku. Ve školách bude platit povinnost nosit ochranu nosu a úst ve společných prostorách. Při výuce nebude nutná. 

Žáci se budou muset se začátkem nového školního roku řídit řadou hygienických opatření. Ve školách budou muset nosit ochranu nosu a úst ve společných prostorách kromě učeben. Školy také musí izolovat žáka či studenta, který vykazuje známky infekčního onemocnění, od ostatních.

Zákaz zpěvu a cvičení

Pro tyto účely ministerstvo školství doporučuje školám zřídit izolační místnost. Doporučuje se zachování homogenity skupiny. Žáci, studenti i zaměstnanci škol se budou muset nechat na začátku září testovat, výjimku mají očkovaní a ti, kteří v posledních 180 dnech prodělali onemocnění. Pokud se žáci nenechají testovat ani nedoloží jinak bezinfekčnost, budou muset nosit roušku i při výuce. Budou mít rovněž do konce testování na školách zakázáno cvičit ve vnitřních prostorech a zpívat.

Vyplývá to z manuálu, který v úterý ministerstvo školství odeslalo do škol, a z vyjádření ministrů zdravotnictví a školství Adama Vojtěcha a Roberta Plagy (oba za ANO).

Mimořádné testování, které se týká testování ve školách a opatření pro netestované, je podle Vojtěcha schválené s účinností do 10. září. "Screeningové testování nám má ukázat obraz epidemiologické situace v celé společnosti. (...) Aby to mělo smysl, tak ty děti, které nejsou testovány, potenciálně by mohly být nakaženy a my nejsme schopni to identifikovat, takže proto mají tyto jiné podmínky. Ale platí to skutečně dočasně do skončení screeningového testování," řekl Vojtěch.

Některé části manuálu jsou pouze doporučeními, naopak některé pokyny jsou pro školy závazné. Doporučení se týkají především pravidel pro dezinfekci, úklid, organizaci výuky, stravování a podobně, povinná jsou pak nařízení ohledně nošení ochrany dýchacích cest, izolace nakažených a testování na začátku školního roku.

Testování se uskuteční na začátku září

Manuál také obsahuje část, která se týká už schváleného testování na začátku školního roku. To se uskuteční 1., 6. a 9. září. U prvňáků a žáků přípravných tříd může být první testování až druhý školní den. Antigenní testy určené pro samoodběr dostanou školy od státu. Školy mohou použít i přesnější PCR testy, musí si je ale zajistit samy. Mohou pak získat příspěvek 200 korun na test. V tomto případě stačí testování jednou týdně. Podle výsledků testování se rozhodne, zda se v něm bude pokračovat. Pokud by ve školách v jednom okrese bylo více než 25 pozitivních případů na 100.000 provedených testů, testování by pokračovalo do konce září vždy jednou týdně.

Pokud se žáci nenechají testovat, budou muset po celou dobu pobytu ve škole nosit roušku či respirátor. Budou mít také zakázáno cvičit ve vnitřních prostorech a zpívat. Převlékat by se měli s odstupem od ostatních, odstup by měli mít i při jídle a pití.

Finalistky Miss Czech Republic zahalené do písku: Krásky nafotily dechberoucí snímky v rozpálených dunách

Další články

Nejnovější kauzy