Trendy tagy válka na Ukrajině Survivor 2023 MS v hokeji 2023 Oktagon

Pohřeb prince Philipa: Loučí se smutná Kate, zdrcená královna i obyčejní lidé

Pohřeb prince Philipa
Zdroj: Profimedia, koláž eXtra.cz
+ Dalších 11 fotografií
Pohřeb prince Philipa

Dnešní pohřeb prince Philipa (†99) měl probíhat ve skromném duchu. Pohřbu v kapli svatého Jiří se má sice zúčastnit pouze třicet nebližších rodinných příslušníků, ale trávník kolem hradu Windsor a kaple je zasypán květinami. Lidé nechtějí o tuto smutnou událost přijít, a proto si přišli stoupnout za pásy. 

Pohřeb prince Philipa sleduje celý svět. Někteří si k tomu zvolili online přenos a někteří se rozhodli, že se přijdou naposledy rozloučit až k hradu Windsor. Průvod vojáků v uniformách procházel před samotným začátkem windsorským panstvím a celá událost připomínala vojenskou přehlídku. Objekt kolem hradu i přilehlé pozemky hlídají příslušníci britské armády.

16:51 Rakev byla i s ostatky prince Philipa spuštěna do královské hrobky, která se nachází pod kaplí svatého Jiří. Pohřební obřad pomalu končí a královská rodina odchází z kaple.

16:49 Královna Alžběta II. seděla během celého obřadu v lavici sama.

16:47 Kaplí svatého Jiří se nyní rozléhá britská národní hymna.

16:32 Na pohřbu nezazní žádné kázání, přesně, jak si to zesnulý princ Philip přál. Děkan z Windsoru i arcibiskup z Canterbury čtou pouze výroky z Bible.

16:16 Děkan David Conner přečetl úryvek z biblické knihy Kazatel. V kapli zpívá sbor.

16:07 Vojáci přinesli rakev do kaple a odcházejí. V kapli tak zůstává pouze třicet pozvaných hostů, mezi nimiž jsou hlavně rodinní příslušníci. Všchni zúčastnění na sobě mají černé roušky.

16:00 Všichni účastníci pohřbu drží minutu ticha za prince Philipa.

15:54 Královna Alžběta II. vystoupila ze svého vozu a přemístila se do kaple. Smuteční průvod pozoruje, jak vojáci opatrně sundavají rakev z Land Roveru a přemísťují se s ní do kaple svatého Jiří. Princezna Anna, dcera zesnulého prince Philipa, jen sotva zadržuje slzy.

15:45 Královna Alžběta II. přijíždí na nádvoří hradu Windsor ve svém vínovém Bentley. Průvod i s rakví a zástupem rodinných příslušníků, mezi nimiž nechybí princové William, Harry ani Charles, opouští nádvoří a vydává se směrem ke kapli.

15:41 Rakev s princem Philipem je z hradu Windsor naložena na speciálně upravený vůz Land Rover Defender 130 Gun Bus v barvě britské zelené.

15:33 Smuteční procesí se už chystá ke kapli Sv. Jiří. Každou chvilku už by se za rakví prince Philipa mělo nashromáždit procesí, které se vydá ke kapli. V 16:00 začíná pohřeb minutou ticha.

15:25 Lidé se na sociálních sítích hromadně loučí s princem Philipem a vzpomínají na něj. Nezapomínají sdílet dojemné snímky z jeho života.

15:20 Auto Land Rover Defender 130 Gun Bus dorazilo k hradu Windsor. Tento vůz, který pomohl princ Philip navrhnout, bude převážet jeho tělo ke kapli svatého Jíří.

15:00 Nejbližší členové britské královské rodiny už se sjíždějí k místu posledního rozloučení s princem Philipem. Zatím byla vyfotografovaná z auta vévodkyně Kate s princem Williamem a princ Charles.

14:40 Rakev s princem Philipem byla ze soukromých prostorů přenesena do speciálně navrženého Land Roveru krátce před třetí. O pět minut později se celé procesí vydalo směrem ke kapli svatého Jiří na hradě Windsor. Přímo za rakví půjdou dvě nejstarší děti prince Philipa a královny Alžběty II., princ Charles a princezna Anna. Další dva jejich synové půjdou v průvodu za nimi. Královna se do kaple přesuně odděleně od ostatních.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy