Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) Počasí požár v Bohumíně

Nejnovější kauzy

On nezemřel, on jen medituje: Spící buddhisté fascinují vědce

Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
Sednou si do pozice lotosového květu a ponoří se do hluboké meditace. Nezemřou, ale dosáhnou vyvanutí. Vědci jsou přesvědčení, že jde o mumie mrtvých mnichů. Buddhisté ale věří, že tito mniši nezemřeli.

Na začátku roku 2015 našli vědci v Mongolsku asi 200 let starou mumii meditujícího mnicha. Odborníci byli přesvědčení, že mají před sebou poměrně dobře zachovaný biologický materiál. Snad se jedná o mumii buddhistického učitele Daschiho.

Buddhističtí učenci ale tvrdí, že tento mnich nezemřel. Jen se ponořil do stavu hluboké meditace zvané tukdam. Tělo bylo uloženo v muzeu v mongolském hlavním městě Ulánbátaru.

„Mnich medituje nepřetržitě po dobu tří týdnů a přijímá jen minimální množství potravy. Stav jeho těla se postupně mění, až se díky speciálním toxinům samo zakonzervuje do mumifikovaného stavu. Jako znak nejvyšší formy osvícení se pak kolem něj objeví duha. Pak se stává osvíceným,“ uvedl pro BBC buddhistický mnich Barri Kerzina.

Při stavu tukdam mnich neumírá, ale dosahuje vyvanutí. Stavu, kterého podle legendy dosáhl Siddhártha Gautama řečený Buddha. Nos se při této meditaci nezbortí, srdce zůstává teplé, kolem hlavy se objevuje záře, věří buddhisté.

Související články

Další články