Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023

Omikron může být pro děti smrtelnější než delta, bubnuje na poplach Maďar

Omikron: Rastislav Maďar varuje před děsivými čísly z JAR
Zdroj: Profimedia
Koronavirus

Nákaza koronavirovou variantou omikron může být mnohem nebezpečnější pro děti, než byly předchozí verze covidu. Ukazují to první studie z Jihoafrické republiky, kde se potýkají s velkým přírůstkem pacientů s novou variantou. Před omikronem a jeho možným dopadem na děti varoval na Twitteru i epidemiolog Rastislav Maďar, podle kterého čísla z JAR nelze brát na lehkou váhu. 

Koronavirus doposud představoval pro děti jen malé riziko. To se ale může změnit s příchodem nové varianty omikron, která se aktuálně nejvíce šíří v Africe, postupně se však dostala i do Česka. Varování, že by varianta mohla být hrozbou pro děti, nyní přišla studie z Národního institutu přenosných nemocí v Jihoafrické republice.

Institut uvádí, že děti do pěti let představovaly devět procent nedávných hospitalizací v omikronem zasažených provinciích. Právě u nejmenších, kteří se nakazili novou variantou, jihoafričtí vědci uvádějí, že je o 20 procent vyšší riziko hospitalizace ve srovnání s variantou Delta.

Riziko pro děti

Na omikron jako potenciální hrozbu pro děti upozorňuje také americký vědec Yaneer Bar-Yam, který je odborník na kvantitativní analýzu pandemií. Na Twitteru sdílel zprávu, že na omikron v Jihoafrické republice zemře 3,5x více dětí, než tomu bylo na předchozí varianty. Země za posledních 12 dní zaznamenala úmrtí 21 dětí.

Na tuto zprávu reagoval i přední český epidemiolog a poradce ministerstva zdravotnictví Rastislav Maďar. "Informace o úmrtí 3,5x více dětí v JAR než v jiných předchozích vlnách nemůžeme brát na lehkou váhu. Rychlé vpuštění omikronu bez větších překážek do populace je však nežádoucí i z dalších důvodů," uvedl lékař na Twitteru.
Většina odborníků ale zatím varuje před unáhlenými závěry ohledně vlastností omikronu. Varianta je stále ještě pro většinu zemí nová a příliš se toho o ní neví. Paniku krotí i přední česká viroložka Ruth Tachezy. "Zatím je trochu předčasné mluvit o riziku. Je třeba novou variantu viru sledovat se zvýšenou pozorností a studovat její charakteristiky," řekla pro eXtra.cz. Zároveň ale dodala, že omikron vykazuje některé alarmující vlastnosti.Tajný vztah Kristýny a Andreje z Big Brothera. Znali se ještě před show

Související články

Další články

Nejnovější kauzy