Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Olympijský medailista jako ďáblův advokát? Svoboda zpochybnil ruskou agresi. Po masivní kritice si sype popel na hlavu

Moderní pětibojař David Svoboda.
Zdroj: Martin Procházka/eXtra.cz
+ Další 2 fotografie
Kontroverze

Pětibojař a člen Českého olympijského výboru David Svoboda (38) si pořádně zavařil. Během rozhovoru pro Českou televizi se nešťastně vyjádřil k současné situaci mezi Ruskem a Ukrajinou. Uvedl například, že by sportovci, v tomto případě ti ruští a běloruští, neměli být diskriminováni na základě svého politického postoje. Jenže podle ministerstva obrany tím Svoboda zpochybňuje zločiny Ruska vůči Ukrajině. Za své výroky se pětibojař následně na Twitteru omluvil a popsal, jak to vlastně myslel.

„Můj osobní názor je i v souladu s tím, jak vlastně otočil Mezinárodní olympijský výbor během toho roku a aktuálně doporučuje účast Rusů a Bělorusů. Protože dobře ví, nebo zástupci a funkcionáři vědí, že není možné tu účast zakázat a neporušit tím všechny dokumenty, ke kterým se zavázali,“ uvedl pětibojař David Svoboda v rozhovoru v České televizi, jak informoval iSport.

To ale není vše. Svoboda dále uvedl: „Ten válečný konflikt stále probíhá. A jak víme, první obětí každého válečného konfliktu je pravda.“ Na to mu moderátorka oponovala, že valné shromáždění OSN opakovaně odsoudilo agresi Ruska vůči Ukrajině. „Může to být klidně mýlka, co já vím,“ dodal ještě, čímž nepřímo zpochybnil ruskou agresi vůči okupované zemi.

Ministerstvo se distancovalo

Od jeho výroků se následně distancovalo české ministerstvo obrany a Jana Černochová. „Ministerstvo obrany se distancuje od výroků pětibojaře Davida Svobody, člena resortní ASC Dukla, který v ČT relativizoval a zpochybňoval zločiny, jež Rusko páchá na Ukrajině, a schvaloval, aby reprezentanti Ruska a Běloruska startovali na olympiádě,“ oznámilo ministerstvo na svých oficiálních stránkách. Svoboda je členem Armádního sportovního centra Dukla, které spadá právě pod ministerstvo obrany.

Svoboda se po velké vlně kritiky za své výroky následně omluvil na Facebooku.Byl jsem pozván, abych se vyjádřil k aktuálnímu postoji MOV, který připouští účast těchto sportovců pod neutrální vlajkou. Rozumím racionálním důvodům, které MOV k tomuto postoji vedou, ale nejsem obhájcem MOV ani ruských a běloruských sportovců,“ započal svou omluvu.

Svoboda se omluvil

Pětibojař dál ve svém vyjádření pokračoval: „Mým záměrem bylo především prezentovat neutrální stanovisko Komise sportovců ČOV, podložené výsledky dotazníku, provedeného mezi českými sportovci. V žádném případě neschvaluji válku na Ukrajině ani nemám důvod obhajovat politiku Ruska nebo Běloruska. Jde mi pouze o obranu nevinných sportovců a o to, aby politika do sportu co nejméně zasahovala.“

Nakonec ještě dodal, že některá jeho vyjádření vyzněla nešťastně. Do domnělé pozice "ďáblova advokáta" ruských sportovců jsem se dostal jen svojí nemotorností v rozhovoru. Neměl jsem den. Nebojte se, nejsem na špatné straně. Odpusťte mi prosím ten úlet a nezlobte se na mě,“ zakončil David Svoboda.

Shopaholicadel popsala své zdravotní problémy: Mám záchvaty, při kterých nesmím mít v dosahu ostré předměty, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy