Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023

Olympijská dohra: Hned několik sportovců se odmítá vrátit domů do Běloruska

Jana Maximová  a Andrej Kravčenko
Zdroj: Se souhlasem Jana Maximová
+ Další fotografie
olympijské hry

Je tomu pár dní, co olympijské vody rozvířila běloruská olympionička Kryscina Cimanouská, která se po kritice vedení a následné snahy ji z her převézt zpět do Běloruska rozhodla emigrovat do Polska. Nyní se k ní přidávají další běloruští sportovci.

Olympiáda je za námi a zdá se, že počet běloruských sportovců, kteří se v posledních dnech rozhodli emigrovat, není konečný. Po atletce Kryscině Cimanouské, která za dramatických okolností odletěla přímo z dějiště olympijských her do Vídně a přijala nabídku azylu ze strany Polska, se dalšími "uprchlíky" stali sedmibojařka Jana Maximová a její muž, desetibojař Andrej Kravčenko. Emigrovat měl rovněž trenér klubu Viťjaz Minsk Konstantin Jakovlev.

Manželský pár Kravčenko a Maximová jsou nyní na dovolené v Německu. A právě tam chtějí také zůstat a do vlasti se už nevracet. „Po dlouhém zvažování jsme se rozhodli nevrátit do Běloruska. Bohužel jsme v pozici, ve které můžeme ztratit nejen svobodu, ale také život. V Německu můžeme dýchat svobodně a bojovat za svobodu lidí, přátel i příbuzných,“ napsala Maximová na Instagramu.

Její politické názory dobře ilustruje fotografie, kde je oděna do historické vlajky Běloruska, která je hojně užívaná běloruskou opozicí.

Poměrně známou osobností je její manžel Andrej Kravčenko, který má stříbro z olympiády v Pekingu a drží běloruský národní rekord v desetiboji.

Už se nevracejte

Olej do ohně přilil i běloruský vůdce Alexander Lukašenko. „Pokud na olympijských hrách nezískáte medaili, zvažte, jestli byste se měli do země vracet,“ uvedl doslova poslední evropský diktátor, který v zemi minulý rok krvavě potlačil prodemokratické protesty.

Jeho slova si prý mají vyložit, jak chtějí. Bělorusko podle jeho slov do jejich přípravy vkládá spoustu peněz, a sportovci si prý neuvědomují, že to musí přinášet výsledky. Podle Lukašenka je tak chybou, že „nejsou během přípravy hladoví“ a že vědí, že i bez úspěchů nebudou trpět nouzí. 

Více o LOH 2021 Tokio ➔

Finalistky Miss Czech Republic zahalené do písku: Krásky nafotily dechberoucí snímky v rozpálených dunách

Další články

Nejnovější kauzy